Stres psychiczny szkodzi plemnikom.

Mężczyźni, którzy odczuwają silny stres psychiczny produkują mniej plemników, które w dodatku wolniej się poruszają i są mniej zdolne do zapłodnienia komórki jajowej – wynika z badań, które publikuje pismo „Fertility and Sterility”. Oznacza to, że zestresowani panowie mogą być bardziej zagrożeni niepłodnością, oceniają autorzy pracy. Naukowcy ze State University of New Jersey razem z kolegami z kilku innych ośrodków naukowych w USA doszli do takich wniosków na podstawie badań wśród 193 mężczyzn w wieku 38–49 lat. Do oceny stresu, na jaki narażeni są panowie w życiu i w pracy, posłużono się skalą obiektywną (m.in. uwzględniono dane na temat stresujących zdarzeń życiowych i napięcia jakiemu podlegają w pracy) oraz ich subiektywnymi odczuciami. Pobrano od nich również próbki nasienia do standardowej oceny liczebności plemników, ich wyglądu i ruchliwości.

Okazało się, że mężczyźni, którzy subiektywnie odczuwali stres psychiczny mieli mniej plemników w próbkach nasienia, a ponadto większy odsetek plemników nieruchliwych oraz o nieprawidłowej budowie. Wszystkie te cechy nasienia mogą być przyczyną niepłodności – przypominają naukowcy. U panów, którzy w ostatnim roku przeżyli co najmniej dwa stresujące zdarzenia, również stwierdzono więcej plemników wadliwych i nieruchliwych. W analizie uwzględniono dotychczasowe problemy mężczyzn z płodnością oraz inne problemy zdrowotne.

Nie wykazano, by stres w pracy miał związek z gorszą jakością i mniejszą liczebnością plemników, choć według badaczy może on negatywnie wpływać na płodność mężczyzn, gdyż panowie, którzy go odczuwają mają niższy poziom testosteronu. Jednak w tym badaniu bezrobotni mężczyźni mieli nasienie gorszej jakości niż zatrudnieni, niezależnie od tego, jak duży poziom stresu u nich stwierdzono.

„Mężczyźni, którzy czują się zestresowani, częściej mają mniej plemników w ejakulacie i częściej są one wadliwe lub wolniej się poruszają” – komentuje współautorka pracy dr Pam Factor-Litvak z Columbia University w Nowym Jorku. Jej zdaniem może to wiązać się z problemami z płodnością.

Na razie naukowcy nie potrafią dokładnie wytłumaczyć, w jaki sposób stres psychiczny wpływa na jakość nasienia. Może on m.in. powodować wydzielanie hormonów steroidowych z grupy glikokortykosteroidów, które przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu i zmniejszenia produkcji spermy. Niewykluczone jest też, że stres psychiczny prowadzi do wzrostu stężenia tzw. wolnych rodników tlenowych w organizmie (czyli do tzw. stresu oksydacyjnego), co może negatywnie wpływać na jakość nasienia i płodność.

„Stres od dawna jest uważany za czynnik wpływający na zdrowie. Nasze badanie sugeruje, że zdrowie reprodukcyjne mężczyzn może również zależeć od czynników społecznych” – podsumowuje współautorka pracy dr Teresa Janevic z State University of New Jersey. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>