Stres nasila empatię u kobiet, ale osłabia u mężczyzn.

Stres inaczej działa na kobiety i mężczyzn. Zestresowani panowie stają się bardziej egocentryczni, a kobiety prospołeczne – czytamy w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”. Naukowcy z Uniwersytetu w Trieście (Włochy), Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) i Uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy) doszli do wniosku, że pod wpływem stresujących sytuacji u mężczyzn wzrasta koncentracja na własnej osobie i spada zdolność do wyczuwania emocji i intencji innych ludzi. Tymczasem u kobiet napięcie sprzyja nasileniu empatii i zwiększeniu wrażliwości na potrzeby otoczenia.

Podczas badania u uczestników wywoływano umiarkowane uczucie stresu, np. prosząc ich o rozwiązanie zadania arytmetycznego, bądź udział w wystąpieniu publicznym. Następnie sprawdzano, jak poradzą sobie z naśladowaniem konkretnych ruchów, rozpoznawaniem własnych i cudzych emocji oraz wczuwaniem się w perspektywę drugiej osoby.

„Zaobserwowaliśmy, że stres pogarsza wykonanie wszystkich trzech typów zadań u mężczyzn. Odwrotnie ma się sprawa w przypadku kobiet” – mówi Giorgia Silani, współautorka badania.

Naukowcy nie spodziewali się takich wyników.

Według nich, stres to psychobiologiczny mechanizm, które umożliwia wykorzystanie dodatkowych zasobów w momencie wystąpienia szczególnie wymagającej sytuacji. Zasoby te mogą mieć swoje źródła wewnątrz człowieka, bądź w otoczeniu zewnętrznym.

Pierwotna hipoteza badaczy zakładała, że zestresowane osoby staną się bardziej egocentryczne, gdyż dzięki przyjęciu takiej perspektywy zredukują ładunki emocjonalne i poznawcze i odciążą swój mózg. W konsekwencji będą mniej empatyczni.

Potwierdziło się to tylko w przypadku mężczyzn.

Naukowcy przypuszczają, że odmienna reakcja kobiet na poziomie psychospołecznym wynika z założenia, iż utrzymanie lepszego kontaktu z innymi zapewnia większe wsparcie społeczne w sytuacji kryzysowej. Na poziomie fizjologicznym za zachowanie kobiet może odpowiadać oksytocyna – hormon sprzyjający pogłębianiu relacji społecznych. Poprzednie badania wykazały, że pod wpływem stresu u kobiet wzrasta stężenie tego związku. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>