Stres matki jest zaraźliwy dla dziecka.

Napięcie psychiczne matki jest nie tylko łatwo wyczuwalne dla małego dziecka, ale wywołuje u niego ponadto analogiczne zmiany fizjologiczne – zawiadamia „Psychological Science”. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) dowodzą, że następstwa stresu odczuwanego przez matkę można zaobserwować także u jej dziecka na poziomie reakcji fizjologicznych organizmu – emocje obydwojga ulegają automatycznej synchronizacji.

Dotychczas psychologowie społeczni zdołali wykazać istnienie podobnego zjawiska u ludzi pozostających w relacjach romantycznych. Teraz okazało się, że silna więź między matką i dzieckiem również pociąga za sobą tego typu dopasowanie emocjonalne.

Do udziału w niniejszym badaniu zaangażowano 69 kobiet wraz z dziećmi w wieku 12-14 miesięcy. Na wstępie dokonano u każdego z nich podstawowych pomiarów funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Potem rozdzielono maluchy i ich opiekunki, a kobiety poproszono o wygłoszenie krótkiego przemówienia oraz udział w 5-minutowej sesji pytań.

Panie uczestniczące w eksperymencie podzielono na trzy grupy. Kobiety z pierwszej grupy otrzymywały sygnały aprobaty od swoich słuchaczy w postaci potakiwania, uśmiechów i przychylnej pozycji ciała. Badane z drugiej grupy miały styczność z negatywnymi reakcjami: marszczeniem brwi, kręceniem głową i krzyżowaniem rąk. Pozostałe nie otrzymały żadnej informacji zwrotnej.

Po zakończeniu przemówień matki znów mogły przebywać w pobliżu swoich dzieci.

Tak, jak przypuszczano, największe pogorszenie nastroju i najsilniejsze oznaki stresu zaobserwowano u kobiet, które spotkały się z negatywnym odbiorem wystąpienia.

Jednak, co najważniejsze, po połączeniu matek z dziećmi zauważono, że u maluchów występują analogiczne reakcje fizjologiczne na stres jak u matek. W dodatku im bardziej zestresowana była matka, tym bardziej zestresowane stawało się dziecko.

„Nasze badanie pokazuje, że niemowlęta wyłapują i internalizują fizjologiczne następstwa stresujących wydarzeń, w których uczestniczą ich matki” – mówi Sara Waters, współautorka badania.

Badacze przekonują, że synchronizacja emocjonalna może przebiegać na poziomie wielu kanałów komunikacji obejmujących zapach, natężenie głosu, czy mimikę twarzy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>