Stracił cztery kończyny, odzyskał ręce.

Brendan Marrocco, pierwszy żołnierz, który przeżył utratę wszystkich czterech kończyn podczas wojny w Iraku, został w grudniu 2012 r. poddany operacji przeszczepienia obu rąk – informuje Associated Press.
Brendan Marrocco, 26-letni nowojorczyk, został w roku 2009 zraniony przez przydrożną bombę – pułapkę. Przeszczepu dokonano 18 grudnia 2012 r. w Johns Hopkins Hospital w Baltimore. Operacja przeprowadzona przez doktora W.P. Andrew Lee była dla tego chirurga siódmym przeszczepem obu ramion lub dłoni. Zabieg trwał 13 godzin. W miesiąc po niej Brendan napisał na Twitterze, że jego nowe ręce „trochę już się ruszają” i opublikował zdjęcia.
Ojciec Brendana, Alex Marrocco powiedział, że jego syn nie chce rozmawiać z reporterami aż do konferencji w szpitalu planowanej na wtorek. Brendan, żołnierz piechoty, oprócz rąk otrzymał od tego samego dawcy również przeszczep szpiku. Dzięki temu jego organizm powinien łatwiej zaakceptować przeszczep, co zmniejszy liczbę podawanych codziennie leków zapobiegających jego odrzuceniu.

Amerykańska armia pokrywa koszty tego rodzaju operacji, pomagających rannym żołnierzom. Około 300 z nich straciło ręce lub nogi w Iraku i Afganistanie. W odróżnieniu od przeszczepu serca czy wątroby, przeszczepy kończyn nie ratują życia, ale znacznie poodnoszą jego jakość. W porównaniu z protezami nóg, protezy rąk są znacznie mniej zawansowane i nie dają takich możliwości, jak prawdziwe ręce.

Brendan Marrocco był pierwszym, który przeżył amputację wszystkich czterech kończyn – jednak od tego czasu spotkało to jeszcze czterech żołnierzy.

Dopiero po roku od operacji można będzie ocenić, na ile przywróciła ona sprawność weteranowi z Iraku. Włókna nerwowe w ręce regenerują się powoli. Utracone nogi mają być zastąpione protezami.

Wcześniej organizacje charytatywne ufundowały pozbawionemu kończyn żołnierzowi specjalnie wyposażony dom, pozwalający mu na pewną niezależność – jednak dom ten zniszczył huragan Sandy.

Ojciec i syn chcą podziękować rodzinie dawcy za jej decyzję. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>