Stosunek do zwierząt wskaźnikiem uprzedzeń wobec ludzi.

Istnieje zależność pomiędzy tym, jaką wartość przypisujemy zwierzętom, a naszym stosunkiem do innych ludzi, szczególnie tych, którzy pod jakimiś względami różnią się od nas – twierdzą kanadyjscy naukowcy.
W artykule opublikowanym na łamach New Scientist Gordon Hodson i Kimberly Costello z Brock University przekonują, że nasza ocena różnicy pomiędzy ludźmi a zwierzętami ma bezpośrednie przełożenie na to, czy żywimy uprzedzenia wobec mniejszości rasowych bądź etnicznych.
Skłonność do odmawiania „obcym” ludzkich cech jest w dużej mierze napędzana naszym poczuciem wyższości wobec innych gatunków. Gdybyśmy postrzegali zwierzęta jako równie wartościowe co ludzie, wówczas porównanie innego człowieka do zwierzęcia nie miałoby tak negatywnych konotacji – zauważa Hodson.
Psycholog wraz ze współpracownikami prowadził badania z udziałem dzieci rasy kaukaskiej, w wieku od 6 do 10 lat. Dzieci oglądały zdjęcia różnych zwierząt, a także fotografie chłopców i dziewczynek o białym lub czarnym kolorze skóry. Zadanie polegało na przypisaniu osobom na zdjęciach emocji oraz cech osobowości uważanych za specyficznie ludzkie (poczucie winy, niedbałość) bądź uniwersalne (strach, nerwowość). Dzieci musiały również umieścić fotografie ludzi i zwierząt na planszy, w dowolnej odległości od siebie.

Te dzieci, które w największym stopniu podkreślały różnicę międzygatunkową (duża odległość pomiędzy zdjęciami), przypisywały również mniej ludzkich cech rówieśnikom innej rasy.

Badacze stwierdzili również, że na kształtowanie się dziecięcych postaw duży wpływ ma rodzina. Dzieci tych rodziców, którzy przywiązują większą wagę do hierarchii i społecznych różnic, mają bardziej zdystansowany stosunek do zwierząt. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>