Stosujmy zioła!-Vademecum Zielarskie Firmy ”Kawon”-cz.2

Oto druga część prezentacji następnych 10 leczniczych preparatów ziołowych Firmy „Kawon”- www.kawon.com.pl , na które proponuję zwrócić uwagę przy profilaktyce różnych schorzeń.

Ziele drapacza lekarskiego- w zaburzeniach trawienia, braku łaknienia jako środek goryczkowy pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i ułatwiający trawienie…….


Ziele drapacza lekarskiego- w zaburzeniach trawienia, braku łaknienia jako środek goryczkowy pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i ułatwiający trawienie.


Ziele bylicy bożego drzewka- w zaburzeniach wydzielania i odpływu żółci i soku żołądkowego jako środek pobudzający wydzielanie żółci. Środki ostrożności: w przypadku stwierdzenia kamicy dróg żółciowych oraz w okresie ciąży napar z ziela bylicy bożego drzewka stosować w porozumieniu z lekarzem.


Ziele dziurawca- wewnętrznie: w osłabieniu czynności wątroby, w stanach skurczowych dróg żółciowych jako środek żółciopędny. W zapaleniu błony śluzowej żołądka i jelit jako lek ściągający i przeciwzapalny. Zewnętrznie: do okładów na trudno gojące się rany, odmrożenia, oparzenia, owrzodzenia żylakowe, ponadto do płukania jamy ustnej i gardła. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe, wysoka gorączka, znaczne uszkodzenie wątroby.


Ziele fiołka trójbarwnego- w schorzeniach układu moczowego o charakterze przewlekłym, a także w dermatozach na tle zaburzeń przemiany materii (w trądziku młodzieńczym, wyprysku, liszaju rumieniowatym). Przeciwwskazania: wielopłytkowość, zakrzepica pourazowa, zaawansowana miażdżyca w wieku starczym.


Ziele glistnika- wyłącznie do receptury jako składnik mieszanek ziołowych.


Ziele krwawnika- wewnętrznie: w zaburzeniach trawienia, zapaleniu przewodu pokarmowego jako środek poprawiający wydzielanie soku żołądkowego, wydzielanie żółci, rozkurczający i hamujący drobne krwawienia w przewodzie pokarmowym. Zewnętrznie: jako środek przeciwzapalny, przyspieszający gojenie się ran.


Ziele lebiodki- w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, w stanach nieżytowych żołądka jako środek żółciopędny i wzmagający wydzielanie soku żołądkowego, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny, ponadto stosowany jako lek łagodnie moczopędny.


Ziele macierzanki- w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, kaszlu jako środek pobudzający wydzielanie śluzu w oskrzelach i ułatwiający odkrztuszanie. W stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, ściągający, przeciwzapalny i bakteriostatyczny.


Ziele nawłoci- napar stosuje się do zwiększenia diurezy w stanach zapalnych dróg moczowych(miedniczek, moczowodów, pęcherza moczowego), kamicy nerkowej i piasku nerkowym. W zapobieganiu kamieniom nerkowym i piaskowi nerkowemu. Środki ostrożności: wymuszonej diurezy nie stosować przy obrzękach spowodowanych ograniczeniem czynności serca.


Ziele nostrzyka- napar używany jest w postaci okładów (kataplazmów) jako środek ułatwiający gojenie się ran, odmiękczający w ropnych stanach zapalnych skóry, wrzodach, czyrakach, a także do płukania w stanach zapalnych powiek i spojówek.  


Jacek Roik
tel.domowy:0-14,621-53-48
tel.do pracy:0-14,627-33-88
www.jroik.manpol.net
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu”Lekarz Roku 2005″
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t.”Choroby cywilizacyjne”
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.jroik.manpol.net/wt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>