Stosowanie u dzieci kremów z filtrem to dobra ochrona przed czerniakiem.

Zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym można znacznie zredukować dzięki stosowaniu kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi u dzieci – potwierdzają najnowsze badania, które publikuje pismo „Pigment Cell and Melanoma”. Jak wyjaśnia współautor pracy dr John L. VandeBerg z Texas Biomedical Research Institute w San Antonio (USA), mimo że w ostatnich dekadach coraz powszechniej stosuje się kosmetyki z filtrami przeciw promieniowaniu UV, to liczba zachorowań na czerniaka wciąż wzrasta. Jest to najbardziej agresywny nowotwór złośliwy skóry, a głównym czynnikiem, który zwiększa ryzyko jego rozwoju, jest promieniowanie słoneczne.

„Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi są wysoce skuteczne w zapobieganiu oparzeniom słonecznym, zrodziły się jednak wątpliwości, czy faktycznie mogą chronić przed zachorowaniem na czerniaka pod wpływem promieniowania UV” – komentuje badacz. Podejrzewano, że ponieważ pozwalają one ludziom eksponować się na większą dawkę UV bez ryzyka poparzenia, to mogą wręcz podnosić prawdopodobieństwo tego nowotworu.

Wątpliwości dotyczące skuteczności kosmetyków z filtrami w prewencji czerniaka trudno było rozwiać m.in. dlatego, że dotychczas nie było dobrego modelu do badania tych zależności na ssakach. Naukowcy z Texas Biomedical Research Institute opracowali taki model wykorzystując oposy krótkoogonowe, torbacze z Ameryki Południowej.

Sprawdzali na zwierzętach, czy powszechnie dostępny lotion do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym SPF15 jest w stanie zapobiegać rozwojowi czerniaka pod wpływem UV. Okazało się, że małe oposy, którym aplikowano kosmetyk, miały w późniejszym wieku 10-krotnie niższe ryzyko pojawienia się zmian skórnych, z których może rozwinąć się czerniak, w porównaniu z oposami, u których w dzieciństwie nie stosowano kosmetyku z filtrem. Te różnice odnotowano nawet przy ekspozycji na małe dawki UV, które nie powodowały poparzeń słonecznych, a nawet zaczerwienienia skóry u zwierząt niechronionych filtrem.

Zmiany grożące czerniakiem nie pojawiały się do czasu, gdy oposy uzyskały wiek odpowiadający wczesnemu wiekowi nastoletniemu u ludzi. Z badań wynika, że nie przekształcają się one w czerniaka, dopóki oposy nie osiągną dorosłości.

Zdaniem autorów pracy potwierdza ona, że niezwykle istotne jest konsekwentne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w dzieciństwie, zwłaszcza u najmłodszych dzieci. Jest to spowodowane tym, że komórki skóry w okresie wzrostu dzielą się znacznie szybciej niż w wieku dorosłym, a właśnie podczas podziałów komórki są najbardziej wrażliwe na uszkodzenie pod wpływem promieniowania UV – tłumaczy VandeBerg.

Jak dodaje badacz, hipotezę tę wspiera fakt, że naświetlanie ogolonej skóry dorosłych oposów nie pokrytej kosmetykiem z filtrem UV nie wywoływało czerniaka. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>