Stopa cukrzycowa- amputacja jest w Polsce nadużywana!

„Amputacja jest jedną z form leczenia stopy cukrzycowej. (…) Dokonuje się jej w momencie, gdy pacjentowi nie da się już uratować stopy i konieczna jest amputacja, by ratować jego życie, a następnie założenie protezy (która również wchodzi w koszt procedury). Lekarz leczy pacjenta dotąd, dopóki jest szansa na wyleczenie. Jeśli następują zmiany w kościach, można mówić już tylko o amputacji!” – napisał Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

- To są kompletne bzdury, amputacja jest w Polsce nadużywana, a NFZ sam do tego zachęca – komentuje dr Teresa Koblik z Collegium Medicum UJ. W Polsce na 100 tys. mieszkańców wykonuje się rocznie 8 amputacji z powodu stopu cukrzycowej, tymczasem w Danii – 2, a w Hiszpanii i Holandii – po 1.

Według informacji „Dziennika”, na leczenie pacjenta z tzw. stopą cukrzycową Fundusz daje szpitalom 4 000 złotych, a rzeczywiste koszty leczenia stopy cukrzycowej są trzy razy wyższe. Za amputację NFZ płaci o 1 tys. zł więcej, choć hospitalizacja trwa kilka razy krócej.

- Szpitalowi znacznie bardziej opłaca się odciąć chorą kończynę cukrzykowi, niż ją leczyć – mówi prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant ds. diabetologii. – Jeśli założylibyśmy, że to NFZ wyznacza standardy postępowania, to okazałoby się, że standardem leczenia stopy cukrzycowej jest jej obcięcie – ironizuje dr Piotr Liszkowski, kierownik Zespołu Stopy Cukrzycowej w szpitalu AM w Poznaniu.

- Trzeba koniecznie zmienić wycenę procedur – apeluje szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak.

- W tym roku przyjęliśmy 107 pacjentów, których inne szpitale zakwalifikowały do cięcia. Uratowaliśmy stopy 103 osobom – mówi szef Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w warszawskim szpitalu na Banacha prof. Waldemar Karnafel.

Poznańska klinika diabetologii wyleczyła w tym roku nogi 27 z 30 osób, które miały skierowanie na operację. – Niestety, wielu lekarzy, głównie z prowincjonalnych placówek, nie szuka innych możliwości leczenia. Najprościej pacjenta odesłać na chirurgię, no i znacznie taniej – mówi prof. Wierusz-Wysocka, szefowa poznańskiej kliniki.
www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>