Stężenie gazów cieplarniany wzrasta mimo światowego kryzysu.

Stężenie dwóch najważniejszych gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej – dwutlenku węgla i metanu wzrosło w 2008 roku – informuje National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) na swoich stronach internetowych. Naukowcy przypuszczali, że w czasie kryzysu, kiedy spalanych jest mniej paliw kopalnych, będących głównym źródłem gazów cieplarniach, stężenie CO2 i metanu zmaleje. Pomiary przeprowadzone na 60 stacjach z całego świata przez NOAA – amerykańską organizację zajmująca się m.in. służbą meteorologiczną wykazały, że zawartość badanych związków wzrosła wbrew wcześniejszym oczekiwaniom.
Naukowcy zaobserwowali wzrost zawartości CO2 w atmosferze ziemskiej o 16,2 mld ton, co w przeliczeniu daje zwiększenie stężenia o 2,1 cząstki na milion (ppm), do rekordowych 386 ppm. Badacze przypominają, że na początku XIX wieku – przed tzw. rewolucją przemysłową – światowe stężenie dwutlenku węgla wynosiło ok. 280 ppm.

Natomiast ilość metanu w atmosferze wzrosła w ubiegłym roku o 12,2 mln ton – 4,4 cząstki na miliard (ppb), podnosząc wartość średniego stężenia do 1788 ppb. Jak zauważają naukowcy, mimo że etanu jest w ziemskiej atmosferze zdecydowanie mniej niż dwutlenku węgla, to jest on 25 razy bardziej aktywny w procesach globalnego ocieplenia.

Jak twierdzi Pieter Tans z NOAA „tylko ograniczając nasze uzależnienie od paliw kopalnych i zwiększając udział odnawialnych źródeł energii jesteśmy w stanie zauważyć polepszenie sytuacji i zmniejszyć globalne ocieplenie”.

Tans dodał, że „NOAA monitoruje stężenie gazów cieplarnianych już od lat i będzie to robiła dalej, aby pomagać w ocenie sytuacji i doradzać osobom podejmującym kluczowe w tych kwestiach decyzje”.

PAP – Nauka w Polsce, Wojciech Jabłoński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>