Stetoskop rodem z FBI pomocny dla lekarzy.

Ulepszony dzięki doświadczeniom w pracy dla FBI stetoskop ma lepiej rozpoznawać objawy chorób serca. Irlandzcy naukowcy z University College w Dublinie pracują nad ulepszonym przyrządem do osłuchiwania serca – stetoskopem, by móc badać szerszy zakres odgłosów wydawanych przez serce. Ma to ułatwić wykrywanie choroby wieńcowej, a także schorzeń, które powodują nagłe zgony młodych sportowców.

Z Irlandczykami współpracuje dr Scott Rickard, specjalista w dziedzinie matematyki i inżynierii. Wcześniej pracował on dla FBI nad technologią, pozwalającą identyfikować położenie mówcy w zatłoczonym pokoju za pomocą dwóch mikrofonów. W ten sposób w pokoju gdzie znajduje się 10 osób można określić, kto co i kiedy powiedział – to problem typowy w pracy wywiadowczej.

Jednak stwierdzenie na podstawie dźwięków, z jaką chorobą serca mamy do czynienia jest znacznie trudniejsze. Dlatego do multidyscyplinarnego zespołu weszli także specjalista od przepływu lawy wulkanicznej i kardiolog.

Wspólnym wysiłkiem opracowali elektroniczny stetoskop wyposażony w aż sześć mikrofonów i podłączony do komputera. Rejestrowane dźwięki można obserwować w formie wykresu na monitorze.

Obecnie trwają badania pacjentów, mające dać odpowiednio obszerny materiał porównawczy. Jeśli metoda się sprawdzi, w przyszłości mogłaby znaleźć powszechne zastosowanie w lekarskich gabinetach.

 

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>