Statyny mogą pomóc chorym na grypę.

Statyny nie tylko obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale także wydają się aż dwukrotnie zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy ? informuje „The Journal of Infectious Diseases”. Grypie można zapobiegać za pomocą podawanych co roku szczepionek, a w przypadku zachorowania podaje się leki przeciwwirusowe. Zdaniem specjalistów z Portland podawanie statyn mogłoby zmniejszyć ryzyko związane z grypą. Meredith L. Vandermeer z Oregon Public Health Division w Portland przeprowadził badania obserwacyjne, dotyczące 3043 dorosłych osób, które trafiły do szpitala w latach 2007-2008. Rozpoznanie grypy potwierdzały u tych pacjentów badania laboratoryjne (w przypadku wcześniejszych badań można było mieć wątpliwości, czy w każdym przypadku chodzi o grypę).

33 procent obserwowanych przyjmowało statyny przed trafieniem do szpitala lub już w szpitalu. Jak się okazało ( po uwzględnieniu wielu innych czynników, na przykład wieku, chorób serca czy nerek) śmiertelność z powodu grypy wśród osób przyjmujących statyny była dwa razy niższa niż w przypadku nieprzyjmujących statyn.

Ponieważ badania obserwacyjne mają pewne ograniczenia (wiemy tylko tyle, ile zapisano w kartach pacjentów), autorzy badań wskazują na konieczność przeprowadzenia randomizowanych badań klinicznych, które pozwoliłyby ustalić, jakie statyny i w jakiej dawce dają najkorzystniejszy dla pacjenta efekt. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>