Starsze matki powinny rodzić wcześniej.

W przypadku kobiet rodzących po 40. roku życia wcześniejsze wywołanie porodu może zapobiec utracie dziecka – informuje „Lancet”. Dr Mandish Dhanjal z Imperial College Healthcare NHS Trust i dr Anna Kenyon z University College London Hospital przeanalizowali badania dotyczące wpływu coraz późniejszego wieku, w jakim kobiety decydują się na dziecko, na zdrowie zarówno dziecka, jak i rodzącej. Coraz częściej dla kobiet po 40. roku życia jest to pierwsze dziecko, często poczęte in vitro. Jego utrata może być równoznaczna z utratą ostatniej szansy na posiadanie potomstwa. Jak się okazało, w przypadku kobiet po 40. roku życia prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka w 40. tygodniu ciąży rośnie dwukrotnie w porównaniu z kobietami poniżej 35. roku życia – ryzyko sięga dwóch martwych urodzeń na 1000 porodów wobec jednego na 1000 u młodszych matek.

Jednak przy porodzie w 39. tygodniu ciąży ryzyko dla starszych matek maleje, zbliżając się do ryzyka w przypadku dwudziestoparolatek w 41. tygodniu ciąży. Dlatego należy wywoływać poród w 39. tygodniu ciąży – uważa dr Kenyon.

Jak obliczyli autorzy badań, indukowanie porodu w 39. tygodniu ciąży zamiast typowego 41. tygodnia mogłoby w całej Wielkiej Brytanii zapobiec 17 martwym urodzeniom rocznie. Nie wzrosłaby przy tym liczba cięć cesarskich. Przeciętnie, aby zapobiec jednemu martwemu urodzeniu, trzeba by wywołać poród u 550 kobiet. Wpływ indukowanego porodu na zdrowie matki w tym wieku wymaga jeszcze wyjaśnienia.

Pomiędzy rokiem 1997 a 2008 odsetek ciężarnych kobiet w wieku 35 i więcej lat w Wielkiej Brytanii wzrósł z 8 do 20 proc., zaś w wieku 40 i więcej lat – z 1,2 do 3,6 proc. Im starsza matka, tym większe ryzyko powikłań, w tym także śmierci dziecka.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>