Stan zapalny u ciężarnej związany z ryzykiem schizofrenii u dziecka.

Obecność stanu zapalnego w organizmie ciężarnej kobiety ma związek z wyższym ryzykiem schizofrenii u jej dziecka – wynika z badania, które publikuje pismo „American Journal of Psychiatry”. Naukowcy z Columbia University’s Mailman School of Public Health w Nowym Jorku razem z kolegami z kilku ośrodków naukowych w Finlandii doszli do takich wniosków na podstawie testów przeprowadzonych wśród mam 777 fińskich dzieci, u których rozwinęła się schizofrenia oraz mam 777 dzieci bez tego schorzenia. W przechowywanych próbkach krwi kobiet pochodzących z okresu, gdy były w ciąży, zmierzono poziom białka C-reaktywnego. Jest ono uznanym wskaźnikiem stanu zapalnego toczącego się w jakimś miejscu w organizmie.

Okazało się, że wyższy poziom białka C-reaktywnego był wyraźnie związany z wyższym ryzykiem schizofrenii u potomstwa (o ok. 30 proc.)

Zależność ta potwierdziła się nawet gdy w analizie uwzględniono różne czynniki mogące mieć wpływ na uzyskane wyniki, jak występowanie chorób psychicznych u któregoś z rodziców, ciąża bliźniacza, miejsce urodzenia oraz status społeczno-ekonomiczny matki.

„Nasze badanie dostarcza ważnych dowodów na istnienie związku między stanem zapalnym (u matki – PAP) a schizofrenią u dziecka i może pomóc lepiej zrozumieć biologiczny mechanizm prowadzący do rozwoju choroby” – komentuje biorący udział w badaniach prof. Alan Brown.

Jak przypomina specjalista, wcześniejsze badania wykazały, że zapalenie w organizmie może zakłócać rozwój mózgu płodu, a to może ujawnić się w przyszłości w postaci schizofrenii.

Stan zapalny może się rozwijać w wyniku infekcji, ale też uszkodzenia tkanek czy autoagresji układu odporności wobec komórek własnego organizmu. Naukowcy nie sprawdzali jednak czym dokładnie był on spowodowany u badanych ciężarnych.

We wcześniejszych badaniach wiązano zachorowania na schizofrenię wśród potomstwa z przebytymi przez matkę poczas ciąży infekcjami, w tym np. grypą, ale też z procesami autoagresji.

Zdaniem prof. Browna jeśli ryzyko schizofrenii faktycznie wiąże się z nasilonym zapaleniem spowodowanym infekcją to istnieją szanse na opracowanie metod profilaktyki tej poważnej choroby psychicznej. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>