Średni wiek najlepszy dla chirurga.

Najlepsze wyniki operacji mają chirurdzy doświadczeni, ale nie nazbyt zaawansowani wiekiem – informuje „British Medical Journal”.
Większość pacjentów nie chce być operowana przez młodych i niedoświadczonych chirurgów, jednak kilkudziesięcioletnie doświadczenie też nie jest pożądane.
Jak wynika z francuskich (uniwersytet w Lyonie) badań dotyczących powikłań po operacji tarczycy w pięciu szpitalach, najlepsze wyniki osiągają chirurdzy około 40 roku życia. Zarówno początkujący, jak i operujący przez ponad 20 lat mieli gorsze wyniki.

Analiza objęła ponad 3,5 tys. operacji wycięcia tarczycy, przeprowadzonych przez 28 chirurgów. Wybrano akurat ten zabieg, ponieważ od dziesiątek lat przeprowadzany jest zawsze w ten sam sposób przez każdego operującego. Związek pomiędzy wynikami a wiekiem chirurga utrzymywał się także dla bardziej skomplikowanych przypadków, nie wynikał więc z tego, że szczególnie doświadczonym chirurgom powierzano najtrudniejszych pacjentów.

Zdaniem autorów, wyniki badań potwierdzają, że lekarz powinien kształcić się przez całe życie – choć przyczyny niepowodzeń „za bardzo” doświadczonych operatorów wymagają jeszcze dokładniejszego zbadania.
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>