Srebro wzmacnia działanie antybiotyków.

Dodatek srebra do antybiotyków sprawia, że są od 10 do 1000 razy skuteczniejsze w zwalczaniu infekcji – informuje pismo „Science Translational Medicine”. Srebro było stosowane jako środek odkażający od stuleci- sporządzano z niego na przykład naczynia, w których woda długo zachowywała świeżość. Także obecnie wykorzystuje się bakteriobójcze działanie srebra – na przykład przy wytwarzaniu powlekanych nim cewników szpitalnych czy bielizny z nanosrebrem. Jednak nie było jasne, na czym to działanie polega.

Nowe badania prowadzone przez zespół Jose Rubena Moronesa-Ramireza z Howard Hughes Medical Institute przy Boston University sugerują, że dodatek srebra do istniejących antybiotyków mógłby przeciwdziałać powstawaniu lekoopornych mikrobów – zjawisku, które przybiera coraz większe rozmiary. Specjaliści ostrzegają, że w końcu antybiotyki staną się nieskuteczne.

Eksperymenty na myszach wykazały, że ten szlachetny metal zakłóca procesy życiowe bakterii, co czyni je bardziej podatnymi na antybiotyki. Srebro działa również na tzw. bakterie Gram-ujemne, jeden z dwóch głównych rodzajów bakterii, które są szczególnie trudne do zwalczania.

Dalsze badania mają wyjaśnić, w jaki sposób można by dodawać srebro do zastrzyków lub tabletek antybiotyków podawanych pacjentom. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>