Spowijanie niemowląt zagraża stawom biodrowym.

Ciasne owijanie dziecka krepujące jego ruchy może grozić uszkodzeniem stawów biodrowych – twierdzi brytyjski ortopeda na łamach „Archives of Disease in Childhood”. Powijaki w formie szczelnie owijających dziecko długich pasów płótna o szerokości kilku centymetrów były stosowane od starożytności co najmniej do XVIII wieku. Skrępowane niemowlę właściwie nie mogło się poruszać – jakby umieszczono je w kokonie. Stosowanie powijaków miało zapobiec wykrzywieniu kręgosłupa i kończyn, a także chwytaniu przedmiotów i wkładaniu ich do ust.

Moda na spowijanie niemowląt wróciła – choć nie stosuje się już typowych powijaków, ale na przykład becik, kocyk czy specjalny „otulacz”. Zdaniem zwolenników metody, dzięki niej dzieci lepiej śpią, nie mają problemów z kolką i rzadziej płaczą – spowijanie daje jakoby złudzenie dalszego przebywania w macicy.

Jednak prof. Nicholas Clarke z Southampton University Hospital ostrzega, że spowijanie unieruchamia rozwijające się stawy biodrowe, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Podobne obawy żywią inni eksperci, a także Royal College of Midwives.

Rosemary Dodds z doradzającej rodzicom organizacji NCT jest przeciwna spowijaniu dzieci –zarówno ze względu na niebezpieczeństwo dla stawów, jak i możliwość przegrzania. Dla rodziców, którzy jednak chcieliby stosować spowijanie, na stronie NCT dostępne są filmy pokazujące, jak robić to najbezpieczniej. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>