Spotkanie edukacyjne w Warszawie dla chorych na raka nerki.

Spotkanie edukacyjne dla chorych na raka nerki i ich bliskich organizuje w piątek w Warszawie Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego. Spotkanie pt. „Wokół raka nerki” odbędzie się w piątek o godz. 16.00 w warszawskim Centrum Onkologii. Będą na nim obecni eksperci z dziedziny onkologii, urologii, a także psychoonkologii. Dla pacjentów i ich najbliższych spotkanie będzie okazją do poszerzenia wiedzy o chorobie i uzyskania porad na temat możliwości radzenia sobie z nią. W Polsce rak nerki zajmuje 7. miejsce na liście najczęstszych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn i 10. miejsce wśród kobiet. Dotyczy głównie osób po 50. roku życia, w dwóch trzecich przypadków są to panowie. Co roku stwierdza się niemal 4 tys. nowych zachorowań na ten nowotwór i ok. 2,5 tys. zgonów z jego powodu. Eksperci oceniają, że liczba zachorowań na raka nerki rośnie o 2-3 procent rocznie.

Do czynników ryzyka tego raka zalicza się – oprócz uwarunkowań genetycznych – palenie tytoniu, tłustą dietę, nadwagę, nadciśnienie oraz obecne w żywności i zanieczyszczonej wodzie nitrozoaminy.

Nowotwór przez długi czas rozwija się bezobjawowo, dlatego często jest wykrywany w stadium, w którym zdążył dać przerzuty.

Objawami raka nerki mogą być: krew w moczu, bóle okolicy lędźwiowej, brak apetytu, chudnięcie, zapalenia układu moczowego, nagle pojawiające się nadciśnienie tętnicze.

Najskuteczniejszym sposobem wykrywania tego nowotworu jest badanie USG jamy brzusznej, dlatego po 50., a nawet po 40. roku życia warto je wykonywać okresowo.

Wcześnie zdiagnozowanego raka nerki można z powodzeniem wyleczyć poprzez chirurgiczne usunięcie nerki. Gdy dojdzie do przerzutów, operacja nie wystarcza.

Jeszcze kilka lat temu pacjentom z rozsianym rakiem nerki nie można było pomóc, gdyż jest on bardzo oporny na chemio- i radioterapią. Obecnie, dzięki nowym lekom działającym specyficznie na procesy pobudzające wzrost guza (tzw. lekom celowanym), pacjenci z przerzutami mogą żyć nawet wiele lat.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>