Sposób na hemofilię.

Naukowcy od dawna starali się znaleźć sposób na pokonanie hemofilii, m.in. za pomocą terapii genowych. Żadna z tych prób nie zakończyła się jednak sukcesem – podaje Gazeta Wyborcza. Nadzieję na przełom przyniosły badania naukowców z Newady, którzy skorzystali z opracowanej w ostatnich latach i szeroko opisywanej metody „odmładzania” komórek.

Z ogonków myszy pobrano komórki – tzw. fibroblasty. Następnie włożono do nich trzy geny: KLF4, SOX2 i OCT4. Dzięki temu dorosłe komórki cofnęły się w swoim biologicznym czasie i zyskały zdolności zarodkowych komórek macierzystych (te, jak wiadomo, mogą przekształcać się w dowolne komórki i tkanki organizmu). Tak pokierowano w laboratorium ich rozwojem, że powstały z nich komórki zdolne do produkcji czynnika VIII. Te wstrzyknięto do wątroby myszy chorych na hemofilię A. Już siedem dni później poddane takiej kuracji myszy produkowały tyle czynnika VIII, że były w stanie zahamować krwawienie, kiedy naukowcy nacinali im ogonki.

W przypadku zwierząt z grupy kontrolnej – chorych, ale nieleczonych nową metodą – nacięcie ogona kończyło się śmiercią.

Naukowcy z Newady mają nadzieję, że wynalezioną przez nich metodę uda się także zastosować u ludzi.

Hemofilie to grupa chorób o podłożu genetycznym polegających na zaburzeniu krzepnięcia krwi. Powodem jest niedobór tzw. czynników krzepnięcia. W przypadku hemofilii typu A (najczęstszej) brakuje czynnika VIII.

 

ww.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>