Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje kolonie dla dzieci z HIV.

W Polsce co najmniej 113 dzieci żyje z wirusem HIV; dla wielu z nich oznacza to stygmatyzację i konieczność rezygnacji z przyjemności, których doświadczają ich rówieśnicy. Społeczny Komitet ds. AIDS organizuje dla nich kolonie pod hasłem „Dzieciństwo z HIV może być szczęśliwe!”. Obecnie w naszym kraju 113 dzieci ma diagnozę HIV i jest leczonych w klinikach. Jak podkreśla Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, całkowita skala zjawiska jest nieznana, ale na pewno można mówić o kilkusetosobowej grupie.
W ramach projektu „Wakacje z Małym Księciem” Komitet organizuje wyjazd rehabilitacyjno–edukacyjny dla dzieci i młodzieży żyjących z HIV i AIDS. Środki na ten cel zbiera m.in. przez aukcję charytatywną, na której kupić można fotografie przygotowane w ramach kampanii społecznej „PROJEKT TEST: Pokolenie Minus”. Miała ona zachęcać kobiety, które planują lub są w ciąży, do wykonania testu w kierunku HIV. Na fotografiach są znane kobiety, m.in. aktorki, dziennikarki, piosenkarki i sportsmenki, np. Natalia Przybysz, Aleksandra Kwaśniewska, Sylwia Gruchała, Weronika Książkiewicz. Zdjęcia zrobili Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek. Aukcje ruszą w poniedziałek.

„Dzięki naszym darczyńcom zgromadziliśmy środki, które w znaczący sposób wesprą nasze przedsięwzięcie. Marzy nam się jednak zorganizowanie naprawdę idealnego wyjazdu i zabranie jak największej liczby chętnych. Na to potrzeba, niestety, zdecydowanie większych funduszy. W związku z tym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w licytacji, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz naszych podopiecznych. Wszystkie 12 fotografii, podpisane przez występujące na nich gwiazdy, można licytować na profilu SKAIDS, pod adresem: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=36615091” – zachęca Nazarewicz.

Uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjno-edukacyjnym ma przede wszystkim sprawić, by przez dwa sierpniowe tygodnie dzieci mogły beztrosko, z dala od codziennych zmartwień, wypocząć w jednej z nadmorskich miejscowości. Uczestnicy turnusu będą też mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie HIV/AIDS – lekarzy i terapeutów.

„Dla młodszych dzieci jest to wyjątkowa szansa na wyjazd. Część rodziców, z obawy przed dyskryminacją, nie chce informować o zakażeniu dziecka organizatorów kolonii, przez co ich pociechy są skazane na spędzanie wakacji w domu. Dzieci nie potrafią same przyjmować leków antyretrowirusowych (obniżających poziom wirusa), a przerwy w terapii są niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by pod okiem pielęgniarki uczestnicy wyjazdu przyjmowali leki według wskazań lekarskich. Młodzież również często ma problem z regularnym przyjmowaniem leków – chcemy zaszczepić w nich chęć do dbania o własne zdrowie, w tym aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę” – podkreśla koordynatorka projektu Dominika Soćko ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

To, co łączy wszystkich uczestników takiego wyjazdu, to doświadczenie życia z chorobą przewlekłą. Jednak w odróżnieniu od innych chorób przewlekłych HIV i AIDS w dalszym ciągu wiążą się z dużą stygmatyzacją, często również z dyskryminacją. Dlatego tworzenie grup wsparcia jest kluczowe dla podtrzymania dobrej kondycji psychicznej człowieka w trudniejszych dla niego okresach.

Jak podkreślają organizatorzy wyjazdu, znalezienie ośrodka wypoczynkowego, który zgodziłby się przyjąć grupę dzieci z HIV/AIDS, zajęło im bardzo dużo czasu – spośród bardzo wielu wstępnie umówionych rezerwacji tylko jeden ośrodek nie wycofał swojej oferty po rozpoczęciu korespondencji mailowej z adresu, w którym widniała pełna nazwa Komitetu, zawierająca słowa: HIV i AIDS. Ich zdaniem jest to przykład, że lęk przed obcowaniem z osobami zakażonymi wciąż jest duży, co skutkuje wykluczaniem ich z różnych dziedzin życia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>