Specyficzne zmiany w mózgach źle traktowanych dzieci.

Wykorzystywanie fizyczne lub psychiczne w dzieciństwie pozostawia za sobą zmiany w określonych obszarach mózgu ofiary – informuje o wynikach badań „American Journal of Psychiatry”. Międzynarodowa grupa naukowców z Niemiec, Kanady i USA odkryła, że osoby będące ofiarami przemocy fizycznej lub psychicznej w okresie dzieciństwa mają inaczej zbudowane specyficzne rejony mózgu, a umiejscowienie zmian zależy od rodzaju doświadczanych nadużyć i może stanowić przyczynę późniejszych problemów psychicznych.

Dzieci, które były wykorzystywane seksualnie, posiadają cieńszą warstwę kory czuciowej (somatosensorycznej) w miejscu, w którym znajduje się reprezentacja psychiczna narządów płciowych. Z kolei u ofiar nadużyć emocjonalnych można zauważyć redukcję grubości kory mózgowej w części związanej z procesami samoświadomości, samooceny i regulacji emocjonalnej.

„To jedno z pierwszych badań, które dokumentuje występowanie długotrwałych zmian w specyficznych obszarach mózgu jako konsekwencję wykorzystywania lub zaniedbania w dzieciństwie” – mówi Charles B.Nemeroff z University of Miami.

Wyniki badania jasno pokazują, że redukcja grubości kory mózgowej następuje w tych miejscach, które są zaangażowane w postrzeganie i przetwarzanie danego rodzaju nadużycia.

Naukowcy uważają, iż zmniejszenie grubości kory mózgowej w danym rejonie mózgu służy jako mechanizm obronny, natychmiast osłabiając lub blokując wrażenia odczuwane z powodu doświadczania konkretnego rodzaju przemocy i chroniąc w ten sposób dziecko.

Jednakże, zdaniem badaczy, owa utrata objętości kory mózgowej stanowi także podłoże do rozwoju problemów psychicznych w dorosłym życiu.

W badaniu przeprowadzonym za pomocą obrazowania mózgu metodą rezonansu magnetycznego uczestniczyły wyłącznie kobiety. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>