Specjaliści: leczenie raka piersi musi przebiegać kompleksowo.

Specjaliści przypominają, że w Polsce powinny działać ośrodki, tzw. breast unit, dedykowane wyłącznie leczeniu raka piersi. W Europie powstają one już od 1998 r. W Niemczech jest ich 20 i planowane są kolejne, u nas – praktycznie nie istnieją.
Prof. Barbara Madej-Czerwonka, ordynator oddziału chirurgii piersi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie zwraca uwagę, że jednostka, którą kieruje, należy do nielicznych w kraju: leczenie przebiega tu kompleksowo, we współpracy z z chirurgami plastycznymi, psychologami i innymi specjalistami – informuje Gazeta Wyborcza.

Oddział chirurgii piersi współpracuje również z pracowniami genetycznymi i wykonuje zabiegi prewencyjnej mastektomii. Zarówno badanie jak i operacja są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy pójść po skierowanie do lekarza rodzinnego.

Rocznie w Polsce na raka piersi choruje 14,5 tys. kobiet, na Lubelszczyźnie – około 750. Z powodu tego nowotworu umiera co roku ponad 5 tys. pacjentek. Na oddziale chirurgii piersi lubelskiego szpitala diagnozuje się każdego roku 200 nowych zachorowań. Wykonywanych jest tu 700 operacji rocznie.

Więcej: http://lublin.gazeta.pl/

lublin.gazeta.pl/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>