SON – regulator RNA w komórkach macierzystych.

Odkrycie nowego regulatora RNA wpływającego na komórki macierzyste może także pomóc w zrozumieniu chorób takich jak grypa i nowotwory – poinformował PAP singapurski A*STAR Genome Institute. Odkrycie ogłoszono także na łamach Nature Cell Biology. Naukowcy z A*STAR Genome Institute of Singapore (GIS) wspólnie ze swoimi kolegami z Kanady, Hong Kongu i USA odkryli, że białko mediatorowe SON odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu zdrowia i właściwego funkcjonowania ludzkim płodowym komórkom macierzystym (hESC).

Właściwa ekspresja genów ma kluczowe znaczenie dla zachowania przy życiu komórek oraz wypełniania innych funkcji komórkowych i fizjologicznych. Najpierw DNA jest „tłumaczone” na RNA (transkrypcja), po czym niektóre części są usuwane, a inne łączone, zanim RNA posłuży w procesie translacji do uzyskania białek.

Proces cięcia i łączenia RNA nazywany jest „splicingiem”, zaś biorące w nim udział białka to „czynniki splicingowe”. Mutacje dotyczące czynników splicingowych mogą być przyczyną chorób – na przykład dystrofii miotonicznej czy nowotworów.

Chociaż w ostatnich latach prowadzone były rozległe badania nad płodowymi komórkami macierzystymi (które mogą się przekształcać w wiele rodzajów komórek), niewiele wiadomo o roli, jaką odgrywa splicing w regulacji możliwych przekształceń tych komórek.

Naukowcy z GIS oparli się na swoich wcześniejszych (z roku 2010) badaniach, dotyczących funkcji genów w hESC i wykazali, że czynniki splicingowe – takie jak białko SON – są głównymi regulatorami działania hESC.

Białko SON okazało się być ważne dla przekształcania zróżnicowanych komórek w pluripotentne komórki macierzyste (z dojrzałych, wyspecjalizowanych komórek znów powstają komórki o wielorakich możliwościach). Ponadto SON wspomaga właściwy splicing specyficznej grupy RNA – między innymi tych, które kodują regulatory hESC, a co za tym idzie – pomagają im przetrwać w postaci niezróżnicowanej. Co więcej, autorzy wykazali, że „uciszenie” białka SON prowadziło do zaburzeń funkcjonowania hESC, ponieważ powstawały nieczynne formy RNA.

Poza swoją rolą w hESC, SON jest zaangażowane w rozwój białaczki oraz zakażenie wirusem grypy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>