Solaria tylko dla dorosłych!

Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) zaleciła, by dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia,  nie korzystały z solarium. W Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii obserwuje się stały wzrost zachorowań na nowotwory skóry. Według danych WHO co roku rozpoznaje się ok. 132 tys. przypadków czerniaka skóry. Szacuje się, że czerniak i inne złośliwe nowotwory skóry są przyczyną ok. 66 tys. zgonów rocznie. Liczby te jednak stale rosną, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. W Norwegii i Szwecji w ciągu ostatnich 45 lat zachorowalność na czerniaka skóry potroiła się. W USA natomiast wskaźnik ten podwoił się w ciągu 30 lat…..

Za najważniejszą przyczynę wzrostu zachorowalności na nowotwory skóry uważa się modę na opaleniznę i rozpowszechnienie korzystania z solarium. Niektóre urządzenia stosowane w solariach emitują promieniowanie ultrafioletowe o mocy wielokrotnie przekraczającej wartości notowane w promieniach słonecznych. Mimo tego tylko Belgia, Francja i Szwecja wprowadziły przepisy ograniczające maksymalną wartość promieniowania UV-B w UV do 1,5% (są to wartości zbliżone do promieniowania słonecznego). We Francji dodatkowo przeprowadza się kontrole tych urządzeń i wymaga, by obsługiwał je przeszkolony personel. Zabrania się też korzystania z solarium nieletnim. Podobny zakaz wprowadziła także Kalifornia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>