Śmierć w wyniku alergii pokarmowej rzadsza niż wskutek morderstwa.

Statystycznie jest bardziej prawdopodobne, że osoba cierpiąca na alergię pokarmową zginie w wyniku morderstwa niż ostrej reakcji własnego organizmu na alergen – wynika z badań. Średnio jedno na 10 dzieci cierpi na alergię pokarmową. Często one same oraz ich rodzice z niepokojem myślą o możliwych zagrożeniach ostrą reakcją alergiczną organizmu. W skrajnych przypadkach taka reakcja może kończyć się śmiercią. Jak dotąd nie przeprowadzono jednak badań, które analizowałyby częstotliwość takich zdarzeń.

Naukowcy brytyjscy z Imperial College London przeanalizowali 13 badań przeprowadzonych na całym świecie. Na ich podstawie obliczyli, że dla dowolnej osoby cierpiącej na alergię pokarmową zagrożenie, że umrze w ciągu danego roku w wyniku tzw. szoku anafilaktycznego wynosi jak 1,81 do miliona. Dla dzieci i młodzieży (w wieku 0-19) ryzyko wynosi jak 3,25 do miliona.

Dla porównania, w Europie ryzyko bycia zamordowanym wynosi jak 11 do miliona (w USA jak 61 do miliona), a ryzyko śmierci w wypadkach – 324 do miliona.

„Każdy z nas słyszał opowieści o ludziach, którzy zmarli gwałtowną śmiercią wskutek ostrej reakcji alergicznej. Historie te są przerażające. Jednak takie wydarzenia mają miejsce niezwykle rzadko i warto zachować właściwą perspektywę” – podsumowuje kierownik badań, dr Robert Boyle.

Dodaje, że niezależnie od danych statystycznych osoby uczulone powinny zachowywać zalecane przez lekarzy środki ostrożności.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>