Słuch absolutny mają nie tylko muzycy ! .

Według nowych badań tzw. słuch absolutny, czyli umiejętność idealnego rozróżniania dźwięków, jest o wiele popularniejsza niż dotąd sądzono. Wykryły to nowego rodzaju testy….. Do tej pory, słuch absolutny "odkrywano" zwykle u muzyków. Tylko oni bowiem byli w stanie wziąć udział w testach służących do jego diagnozowania. Podstawowa wiedza z zakresu muzyki, np. znajomość pewnych melodii lub nazw dźwięków są bowiem niezbędne w tych testach.
Tymczasem badacze z uniwersytetu w Roachester użyli innego rodzaju testów, dzięki czemu mogli ocenić słuch zupełnych muzycznych laików.

W pierwszej części swego eksperymentu przez 20 minut puszczali ochotnikom (muzykom i laikom) ciągły strumień dźwięków. Składał się on z grup trzech dźwięków dobiegających w przypadkowej kolejności. Tak, jak ludzie uczą się rozpoznawać dźwięki słów, tak tu badani zapamiętywali sekwencje dźwięków.

W drugiej części eksperymentu naukowcy odtworzyli ochotnikom grupy dźwięków. Słuchacze mieli powiedzieć, czy są identyczne z tymi, które słyszeli poprzednio.

Niektóre grupy dźwięków zostały przeniesione do innych tonacji. Osoby obdarzone słuchem absolutnym zauważały tę zmianę i twierdziły, że są to nowe dźwięki. Pozostali uważali natomiast, że już te sekwencje słyszeli. Wydawały się im znajome, bo odległości pomiędzy poszczególnymi dźwiękami w grupie pozostały niezmienione.

Wyniki tego nowego testu dały podobne rezultaty w grupie muzyków, jak przeprowadzony wśród nich wcześniej standardowy test. A to znaczy, że słuch absolutny przestał być domeną muzyków. Ale czy przyda się w innych zawodach? SAG

PAP – Nauka w Polsce

lek.med. Jacek Roik , roik@roik.pl
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.roik.pl
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu"Lekarz Roku 2005"
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t."Choroby cywilizacyjne"
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.roik.pl/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>