Słowacja: biskupi o bioetyce.

Słowaccy biskupi przypominają wiernym o godności ludzkiego embriona. We wszystkich kościołach w tym kraju czytany był 15 sierpnia list episkopatu na temat wybranych zagadnień bioetycznych. Słowacja: biskupi o bioetyce. Każdy człowiek ma prawo być poczęty w akcie ludzkiej miłości.

Wniebowzięcie Maryi ukazuje nam prawdziwą godność człowieka, jego ciała i duszy ? czytamy w liście. Właśnie ze względu na swą osobową godność człowiek nigdy nie może być traktowany w sposób instrumentalny. Słowaccy biskupi aplikują tę zasadę przede wszystkim do sztucznego zapłodnienia, które jest głównym tematem dokumentu. Przypominają, że każdy człowiek ma prawo być poczęty w akcie ludzkiej miłości. Nie istnieje natomiast coś takiego, jak prawo rodziców do posiadania dziecka. Pasterze słowackiego Kościoła rozumieją dramat bezdzietnych małżeństw. Odpowiedzią na tę sytuację jest jednak adopcja, a nie zapłodnienie in vitro, które nawet w najlepszych klinikach kończy się śmiercią zdecydowanej większości embrionów. W godność człowieka ? przypomina episkopat Słowacji ? godzą też eksperymenty na ludzkich płodach oraz klonowanie człowieka.
Radio Watykańskie |
www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>