Słońce redukuje ryzyko astmy wśród dzieci.

Witamina D, absorbowana głównie z promieni słonecznych, zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę – potwierdzają badania, o których informuje „International Journal of Biometeorology”. Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że dzieci, które mieszkają w zimniejszych i bardziej zachmurzonych miastach są bardziej narażone na rozwój choroby. „Długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne może powodować raka, jednak niebezpieczeństwo stwarza także unikanie słońca” – mówi autor badań Alberto Arnedo-Pena, epidemiolog z Centrum Zdrowia Publicznego w Castellon.
90 proc. witaminy D syntezowane jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W przypadku osób cierpiących na astmę poziom witaminy tej jest niższy, co może wpływać na zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego – twierdzą badacze.
Badania prowadzone wśród ponad 45 tys. dzieci i nastolatków z dziewięciu hiszpańskich miast wykazały, że większy odsetek choruje na astmę na północy kraju, gdzie słońce pojawia się rzadziej. Potwierdza to wcześniejsze informacje o wyższej zachorowalności na astmę w krajach mniej nasłonecznionych, w których zaleca się przyjmowanie suplementów zawierających witaminę D.

Hipoteza o wpływie „witaminy słońca” na ryzyko astmy pojawiła się po raz pierwszy około pięć lat temu, dlatego naukowcy podkreślają, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych testów, aby określić, jaka dawka słońca jest optymalna.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>