Śląskie/ 30 tys. uczniów przeszkolonych na temat wirusowego zapalenia wątroby.

30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostało dotychczas przeszkolonych w województwie śląskim na temat możliwości uniknięcia zakażenia niebezpiecznymi wirusami HBV i HCV, wywołującymi wirusowe zapalenie wątroby (wzw), mogące prowadzić nawet do zgonu. Od dwóch lat program edukacyjny „Podstępne wzw” realizuje śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei. We wtorek w Katowicach odbyła się olimpiada wiedzy dla uczniów biorących udział w programie, w której wzięło udział ok. 100 nastolatków z całego województwa śląskiego.

Rywalizowały dwuosobowe zespoły, wyróżniono 6 najlepszych. Najwyższe wyniki uzyskały aż trzy zespoły z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, a także po jednym zespole z II LO im. M. Kopernika w Cieszynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mysłowicach i II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku.

Aby wziąć udział w zmaganiach w Katowicach, trzeba było wcześniej przygotować plakat na temat zagrożeń wzw. Młodzież wykazała się sporą pomysłowością – był m.in. plakat przypominający listy gończe z Dzikiego Zachodu, plakat – komiks, a wirusy na innej pracy miały wykonane na drutach sweterki. „Chroń swoją wątrobę 24 h na dobę” – przestrzegali na kolejnym plakacie młodzi ludzie.

„Program adresujemy do naprawdę szerokiej populacji, a młodzież jest chłonna wiedzy. (…) Wskazujemy zachowania ryzykowne, które mogą prowadzić do zakażeń, staramy się budować jak największe poczucie świadomości, choć zdarzają się nawet niewłaściwe zachowania personelu medycznego” – powiedział PAP śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik.

„Świadomość tego problemu jest bardzo mała – o HIV mówi się bardzo dużo, o wirusowych zapaleniach wątroby dużo mniej, a to wirus trudny do wyleczenia” – przypomniał wiceprezes Fundacji Gwiazda Nadziei Marek Józef.

Program edukacyjny „Podstępne wzw” jest odpowiedzią na ogromne, zdaniem naukowców, niedoszacowanie liczby zakażeń wirusami HBV i HCV. Według szacunkowych danych opracowanych przez Polskie Grupy Ekspertów HBV i HCV w Polsce żyje ok. 730 tys. osób zakażonych wirusem typu C, wie o tym zaledwie 5 proc. z nich. Z kolei na wirusowe zapalenie wątroby typu B choruje ok. 600 tys. osób, świadomość swojej choroby ma 20 proc. z nich.

Podczas zajęć w szkołach biorących udział w programie młodzież dowiaduje się, jakie sytuacje wiążą się z podwyższonym ryzykiem zakażenia i że należy ich unikać. Zakażeniu HBV ulec może każdy, kto nie został skutecznie zaszczepiony. HBV przenoszony jest przez krew oraz inne płyny ustrojowe. Do zakażenia może dojść nawet w przypadku obecności wirusa w niewidocznej dla ludzkiego oka ilości krwi.

Najczęściej dochodzi do niego podczas zabiegów medycznych, upiększających np. manicure, pedicure, kolczykowania czy wykonywania tatuażu, a także niezabezpieczonych kontaktów seksualnych i używania przedmiotów codziennego użytku należących do osoby zakażonej, mogących naruszyć ciągłość skóry: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, cążek. Wirus może też przekazać dziecku zakażona matka w czasie ciąży, porodu i w okresie karmienia.

Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B można zapobiec dzięki szczepionce. Jest ona skuteczna, jeśli wcześniej nie doszło do kontaktu z wirusem. U osób już zakażonych, rozwojowi choroby może zapobiec odpowiednio dobrane leczenie.

Wirus HCV najczęściej przenoszony jest przez krew. Do zakażeń najczęściej dochodzi podczas drobnych zabiegów medycznych np. pobierania krwi, wstrzyknięć, usuwania znamion, dożylnego przyjmowania narkotyków, manicure, pedicure, tatuażu, kolczykowania oraz zabiegów stomatologicznych. Na ten typ wirusa nie wynaleziono dotąd szczepionki.

Konsekwencją nieleczonego wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C może być marskość i rak wątroby. Dochodzi do tego u ok. 30 proc. nieleczonych pacjentów po ok. 30 latach od zakażenia. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby przebiega zwykle bezobjawowo, a do jego wykrycia dochodzi najczęściej przypadkiem, często dopiero gdy wystąpią powikłania. Dlatego każdy powinien zrobić badanie w kierunku zakażeń HBV i HCV. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>