Skuteczność akupunktury w zmniejszaniu nasilenia objawów depresji – metaanaliza.

Podstawowe metody leczenia chorych na depresję – farmakoterapia oraz psychoterapia, których skuteczność potwierdzono w licznych badaniach – w przypadku niektórych pacjentów okazują się niewystarczające. W ostatnim czasie w krajach zachodnich rosnącym zainteresowaniem cieszą się alternatywne metody terapeutyczne, zwłaszcza akupunktura, od lat stosowana w terapii z powodu objawów i zaburzeń psychicznych (bezsenność, depresja, lęk, reakcja na stres) w Chinach, Japonii, czy Korei. Zgodnie z tradycyjnym przekazem medycyny chińskiej odpowiednia stymulacja punktów akupunkturowych może przynosić poprawę w zakresie zdrowia somatycznego i psychicznego.
Obecne rozumienie tego zjawiska opiera się na mechanizmach fizjologicznych. Nakłuwanie określonych punktów pobudza aferentne włókna nerwowe III grupy, które w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego (przede wszystkim w obrębie podwzgórza) stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, m.in.: serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i endorfin. Akupunktura może zatem oddziaływać bezpośrednio na patomechanizmy depresji.

Opracowała lek. Magdalena Miernik-Jaeschke
Konsultował dr n. med. Wiesław Jerzy Cubała,
Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Informacja ze strony www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>