Skrawek paznokcia może dac odpowiedź na zawartość arsenu w ludzkim ciele.

Analizując spektrometrycznie skrawki paznokcia, można określić stopień narażenia danej osoby na niebezpieczne substancje chemiczne zawarte w otaczającym ją środowisku. Naukowcy opracowali metodę badania stężenia arsenu w ludzkim ciele przez analizę ilości tego pierwiastka w paznokciach – donosi „Journal of Environmental Monitoring”.

Niewiele osób zdaje sobie, że włosy i paznokcie (z powodu dużej zawartości keratyny) stanowią obszerną bazę danych o naszym stanie zdrowia i trybie życia.
Naukowcy z University of Leicester oraz Nottingham Trent University (Wielka Brytania) opracowali metodę na określenie stężenia arsenu w ludzkim ciele właśnie poprzez analizę fragmentów paznokci.

Próbki do badań pobierano od osób zamieszkujących w okolicy, gdzie wydobywano w minionych latach minerały zawierające arsen. Dla porównania pobrano również materiał od osób przebywających z dala od kopalni, w których przypuszczalny poziom arsenu powinien być zdecydowanie niższy.

Na potrzeby badań naukowcy musieli zniszczyć białkową strukturę paznokci przy pomocy kwasu i jednoczesnym użyciem mikrofal. Następnie próbki poddali analizie za pomocą nowoczesnego spektrometru ICP-MS (ang. inductively coupled plasma mass spectrometry), dzięki czemu możliwe było bardzo precyzyjne określenie stężenia arsenu.

Wśród osób mieszkających w pobliżu kopalni, stężenie arsenu, który ma tendencję do odkładania się w ludzkim ciele, wynosiło od 858 do 25 981 mikrogramów na kilogram tkanki. Dla porównania, stężenie arsenu u osób przebywający w okolicach znacznie oddalonych od źródła zanieczyszczeń mieściło się w przedziale od 73 do 273 mikrogramów na kilogram tkanki.

Naukowcy podkreślają, że arsen powoduje zwiększoną zachorowalność na raka wątroby, układu pokarmowego oraz układu oddechowego, dlatego tak istotne jest monitorowanie jego ilości w ludzkim organizmie.KLG

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>