Skóra reaguje na zapach sandałowca.

Komórki skóry są wyposażone w receptory reagujące na aromat wydzielany przez drzewo sandałowe. Aktywacja tych receptorów wspomaga proces regeneracji skóry i gojenia się ran – wykazały badania niemieckich naukowców. Ich wnioski opublikowano w „Journal of Investigative Dermatology”. Nos nie jest jedynym miejscem występowania receptorów węchowych – przekonują autorzy badań dr Daniela Busse i prof. Hanns Hatt z Uniwersytetu Ruhry w Bochum.

Układ węchowy człowieka posiada około 350 różnych rodzajów receptorów węchowych. Jednak receptory o podobnym działaniu zidentyfikowano również w jelitach, nerkach i gruczole krokowym. Obecnie ich obecność wykryto w keratynocytach, komórkach naskórka, które w swoim cyklu dojrzewania migrują z wewnętrznej warstwy podstawnej ku powierzchni skóry, gdzie ulegają przekształceniu i złuszczeniu.

Zidentyfikowany w skórze receptor OR2AT4 ulega aktywacji pod wpływem aromatu wydzielanego przez sandałowiec (w badaniach wykorzystano syntetyczny skoncentrowany aromat) oraz oddziałuje na kanały wapniowe w błonie komórkowej. Dzięki temu następuje szybsze namnażanie się komórek oraz szybsza migracja keratynocytów, co sprzyja gojeniu się i regeneracji skóry.

Oprócz receptora OR2AT4 naukowcy znaleźli w skórze również inne receptory węchowe, których rolę zamierzają poznać i opisać w przyszłości.

„Wyniki tych badań wskazują na potencjał leczniczy i kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że skoncentrowane zapachy powinny być stosowane z rozwagą, zanim poznamy funkcje pozostałych receptorów węchowych w skórze” – podsumowuje prof. Hatt.(PAP)

koc/ agt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>