Składniki imbiru wspomogą leczenie astmy?

Zespół z Columbia University wykazał, że 3 związki występujące w olejku eterycznym imbiru mogą zwiększyć rozluźniający wpływ leków rozszerzających oskrzela. Mimo że częstość występowania astmy wzrosła, w ciągu ostatnich 40 lat do użytku dopuszczono zaledwie kilka nowych czynników zwalczających objawy. W ramach naszego studium zademonstrowaliśmy, że oczyszczone składniki imbiru działają synergicznie z beta2-mimetykami, rozkurczając mięśnie gładkie dróg oddechowych – wyjaśnia dr Elizabeth Townsend.

Amerykanie pobrali próbki mięśni gładkich dróg oddechowych. Do ich skurczu doprowadzano, podając acetylocholinę. Później beta2-mimetyk izoproterenol mieszano z (6)-gingerolem, (8)-gingerolem lub (6)-shogaolem. Stosowano również czysty lek.

Tkanki wystawione na oddziaływanie mieszanin rozluźniały się w o wiele większym stopniu niż po samym izoproterenolu. Najskuteczniejszym imbiropochodnym związkiem okazał się (6)-shogaol.

Kolejnym krokiem naukowców było określenie mechanizmu wpływu składników imbiru. Ekipa sprawdzała, czy wpływają one na fosfodiesterazę 4D (ang. phosphodiesterase4D, PDE4D) z płuc. Wcześniejsze badania wykazały, że enzym ten prowadzi do inhibicji procesów, które odpowiadają za rozkurcz mięśni gładkich i osłabienie stanu zapalnego. Posługując się polaryzacją fluorescencji, naukowcy zademonstrowali, że PDE4D hamowały zarówno oba gingerole, jak i (6)-shogaol.

Townsend zademonstrowała także, że (6)-shogaol szybko rozpuszczał filamenty aktyny F, białka odgrywającego istotną rolę w skurczu mięśni gładkich.

Autor: Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: EurekAlert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>