Siarkowodór, gaz o charakterystycznym zapachu zgniÅ‚ych jaj, chroni przed skutkami ubocznymi cukrzycy naczynia krwionoÅ›ne – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Siarkowodór (H2S) jest w wyższych stężeniach trujÄ…cy. W warunkach naturalnych wystÄ™puje na bagnach, w gorÄ…cych źródÅ‚ach i wulkanach, a w niewielkich iloÅ›ciach – także w organizmach zwierzÄ…t i ludzi. Cięższy od powietrza siarkowodór, zbierajÄ…cy siÄ™ w kanaÅ‚ach Å›ciekowych czy studzienkach kanalizacyjnych spowodowaÅ‚ wiele wypadków Å›miertelnych (wytwarzajÄ… go bakterie rozkÅ‚adajÄ…ce odpadki organiczne). W ostatnich latach wykazano miÄ™dzy innymi, że siarkowodór może obniżać ciÅ›nienie krwi, a nawet odgrywa ważnÄ… rolÄ™ w procesie erekcji.
Zespół doktora Csaby Szabo z University of Texas Medical Branch w Galveston badał oddziaływanie siarkowodoru na komórki ludzkiego śródbłonka (warstwy wyściełającej naczynia krwionośne) oraz na stan zdrowia chorych na cukrzycę szczurów.
Komórki śródbłonka poddano działaniu cukru w stężeniu odpowiadającym jego poziomowi u osoby chorej na cukrzycę. W rezultacie pojawiły się duże ilości szkodliwych wolnych rodników i komórki zaczęły obumierać. Niski poziom siarkowodoru przyspieszał ten proces, podczas gdy wysoki poziom wykazywał działanie ochronne.
Naukowcy wykazali, że u szczurów chorych na cukrzycę poziom siarkowodoru we krwi był niższy niż u zdrowych zwierząt. Co więcej, trwająca miesiąc kuracja siarkowodorem poprawiła funkcjonowanie ich naczyń krwionośnych.
WystÄ™pujÄ…ce w przebiegu cukrzycy zmiany w drobnych naczyniach krwionoÅ›nych prowadzÄ… do wielu powikÅ‚aÅ„, – chorób oczu, serca, nerek, a także prowadzÄ…cych czÄ™sto do amputacji owrzodzeÅ„ stóp. Jednak ewentualne stosowanie siarkowodoru w leczeniu cukrzycy nie bÄ™dzie Å‚atwe ze wzglÄ™du na toksyczność tego zwiÄ…zku.
PAP – Nauka w Polsce