Setki osób w Holandii i USA zarażonych salmonellą po zjedzeniu łososia.

Setki ludzi w Holandii i Stanach Zjednoczonych zaraziło się salmonellą po zjedzeniu wędzonego łososia – poinformowała we wtorek holenderska służba zdrowia. Ryba wycofywana jest z holenderskiego rynku.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, który wchodzi w skład ministerstwa zdrowia Holandii, ustalił, że producentem łososia skażonego salmonellą jest holenderska firma Foppen. Dostarcza ona te ryby do wielu supermarketów w kraju i sklepów na całym świecie, m.in. w USA.
Instytut poinformował w komunikacie, że w Holandii od końca czerwca tym samym typem pałeczki salmonelli zaraziło się co najmniej 200 osób, a w Stanach Zjednoczonych – ponad 100 osób.
Według firmy Foppen zarażonych osób może być więcej. Rzecznik firmy Bart de Vries powiedział, że w ciągu dwóch dni, które upłynęły od uruchomienia specjalnego numeru kontaktowego, skorzystało z niego ok. 1400 osób, a ok. 350 z nich „wykazywało objawy zarażenia salmonellą”.

Zarażenie bakterią objawia się m.in. gorączką, wymiotami, biegunką, nudnościami, skurczami brzucha i bólami głowy. Pierwsze symptomy pojawiają się po 24-48 godzinach od spożycia zakażonej żywności i utrzymują się przez trzy do siedmiu dni.

De Vries powiedział, że w USA firma Foppen sprzedaje łososia jedynie hurtowni Costco i że to ona zajmie się wycofywaniem produktu z amerykańskiego rynku. Nie jest jasne, ile skażonej ryby trafiło do USA. Costco na razie nie komentuje sprawy.

Roel Vincken z holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności, który przeprowadził testy potwierdzające epidemię salmonelli, powiedział, że nie dotarły do niego informacje na temat wycofywania produktu z USA. W Holandii wędzony łosoś, a także potrawy z tą wędzoną rybą, np. gotowe sałatki, są usuwane ze sklepów.

Według De Vriesa skażona ryba nie trafiła na półki sklepowe w innych krajach.

Obecnie firma Foppen, która przetwarza ryby w Holandii oraz w fabryce w Grecji, ustala przyczyny epidemii. „Dochodzenie zostało zawężone do linii produkcyjnej w fabryce” w Grecji – powiedział rzecznik firmy w rozmowie z agencją Associated Press. Do czasu ustalenia przyczyn epidemii Foppen wstrzymała produkcję wędzonego łososia. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>