Serce można skleić.

Nowy medyczny superklej może posłużyć do korygowania wad serca albo powstrzymania krwawienia na polu bitwy – informuje pismo „Science Translational Medicine”. Klej opracowali naukowcy z Harvard Medical School. Po kilkusekundowym naświetleniu ultrafioletem pozwala uzyskać wytrzymałą i wodoodporną spoinę. Inspiracją dla stworzenia kleju były wydzieliny małży, dzięki którym potrafią się one mocno przytwierdzić do mokrego podłoża.

Choć chirurdzy stosowali kleje już wcześniej – na przykład do łączenia brzegów ran – wytrzymałość uzyskanej spoiny była zbyt mała, aby stosować je we wnętrzu serca czy do łączenia dużych naczyń krwionośnych.

Jak wykazały testy przeprowadzone na świniach, nowy klej może w ciągu kilku sekund uszczelniać ubytki w sercu i wytrzymuje siły działające w jego wnętrzu. Serce świni jest bardzo podobne do ludzkiego.

Twórcy kleju twierdzą, że może on uzupełniać, a nawet zastąpić szwy oraz specjalne zszywki chirurgiczne podczas operacji serca, jelit czy naczyń krwionośnych, a szczególnie przydatny byłby w chirurgii małoinwazyjnej. Przydałby się także do szybkiego zamykania ran po urazach. W ciągu dwóch-trzech lat powinien stać się powszechnie dostępny. Wcześniej specjaliści chcą się przekonać, jak zachowuje się wprowadzony do organizmu klej po dłuższym czasie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>