Separacja zmniejsza szansę na pokonanie raka.

Osoby w separacji, u których zdiagnozowano nowotwór, żyją krócej niż osoby rozwiedzione, owdowiałe i te, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński. Według naukowców, stres towarzyszący separacji małżonków może osłabić układ odpornościowy i zmniejszyć szansę na pokonanie choroby. Ich badania zostały opublikowane w piśmie „Cancer”.

Naukowcy z Indiana University School of Medicine twierdzą, że relacje panujące w związku mają wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania wykazały, że pacjenci cierpiący na raka żyją dłużej, jeśli mają żonę lub męża. Do tej pory nie wiadomo było jednak, jak wyglądają te zależności w grupie osób, które straciły partnerów, rozwiodły się lub znajdują się w separacji.

Badacze analizowali 5-letnie i 10-letnie wskaźniki przeżywalności 3 mln 790 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór w latach 1973-2004. Dane zaczerpnięto z rejestru SEER (Surveillance, Epidemiology and End Results).

Wyniki potwierdziły, że najdłużej żyły osoby znajdujące się w związku małżeńskim. 5-letni wskaźnik przeżywalności wynosił u nich 63,3 proc., a 10-letni – 57,5 proc. Nieco krócej żyli pacjenci, którzy nigdy nie wstąpili w związek małżeński (odpowiednio 57,3 proc. i 51,7 proc.), a także osoby rozwiedzione (52,4 proc. i 45,6 proc.) i owdowiałe (47,2 proc. i 40,9 proc). Najniższy wskaźnik przeżywalności zaobserwowano natomiast u osób w separacji – 45,4 proc. i 36,8 proc.

„Pacjenci, którzy są w separacji w momencie diagnozy, mogą być szczególnie narażeni na stres i dlatego niezbędna jest pomoc psychologa. Dzięki odpowiednio wczesnej interwencji przeżywalność może wzrosnąć” – uważa dr Gwen Sprehn, autorka badań. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>