Senatorowie: niepełnosprawni nie będą zwracać refundacji składek ZUS.

Prowadzący działalność gospodarczą niepełnosprawni nie powinni być zmuszani do zwrotu refundacji z PFRON tylko dlatego, że kilka dni spóźniali się z opłacaniem składki ZUS – taki jest cel przygotowanego w Senacie projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. Projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej, społecznej i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest inicjatywą senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Trafił niedawno do marszałka Senatu i na jednym z najbliższych posiedzeń zajmie się nim cała druga izba. Sprawozdawca projektu senator Jan Filip Libicki (PO) powiedział PAP, że projekt jest odpowiedzią na problem, jaki ma ok. 250 niepełnosprawnych, prowadzących działalność gospodarczą.

Choć porozumieli się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, że będą opłacać składki z niewielkim, kilkudniowym opóźnieniem, tego porozumienia nie respektuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uznaje, że skoro niepełnosprawni nie opłacali składek do dziesiątego dnia każdego miesiąca, muszą oddać PFRON-owi przekazane im pieniądze, stanowiące refundację składek ZUS.

„Jak się pojawił pan, który płacił składki nie 10, ale 13 każdego miesiąca, to okazało się, że punktu widzenia PFRON musi to zwrócić. Chociaż ZUS mówił mu, że nie zalega ze składkami, urzędnicy PFRON po iluś latach uznali, że przez te lata składał nieprawdziwe oświadczenia o terminowych wpłatach, więc refundacja mu się nie należy. Jedna z takich osób musi zwrócić 25 tysięcy złotych z odsetkami” – powiedział Libicki PAP.

W przygotowanej przez senatorów propozycji nowelizacji znalazło się więc sformułowanie, że wniosek o refundacje składa się, gdy ma się opłacone składki za dany miesiąc. „Nie mówimy nic o konkretnych datach” – zaznacza Libicki. „Przepis, który wprowadzamy daje też możliwość umorzenia tych zaległości wobec PFRON lub rozłożenia na raty. Bo przecież oni wszystko mieli opłacone, mieli tylko kilka dni obsuwy” – dodaje senator Platformy.

Rzecznik PFRON Robert Jakubowski komentując dla PAP senacką inicjatywę, powiedział jedynie, że Fundusz jest zobowiązany do przestrzegania obowiązującego prawa, więc tak jak obecnie je realizuje, tak będzie również respektował wszelkie zmiany, jeśli zostaną uchwalone przez Sejm i wejdą w życie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>