Senat: komisje negatywnie nt. informowania o lekach w internecie.

Umożliwienie producentom zamieszczania w internecie informacji o lekach na receptę zakłada projekt nowelizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego, który we wtorek (27 marca) negatywnie zaopiniowały senackie komisje.
W ocenie komisji spraw Unii Europejskiej i komisji zdrowia możliwość zamieszczania w internecie informacji o lekach na receptę może doprowadzić do omijania zakazu reklamy tych farmaceutyków.
Zdaniem senatorów projekt dyrektywy nie jest zgodny z zasadą pomocniczości. Komisje senackie podkreślają, że obowiązek informowania o działaniu przepisanego leku oraz sposobie jego przyjmowania spoczywa na lekarzu; dane dotyczące preparatów znajdują się także na ulotkach znajdujących się w opakowaniach leków.

Według komisji umożliwienie producentom umieszczania informacji o lekach w internecie wiązałoby się z koniecznością stworzenia systemu kontroli, czy przekazywane treści nie naruszają zakazu reklamy. A to doprowadziłoby do dodatkowych kosztów, które byłyby niewspółmierne do korzyści. Opinie senackich komisji podziela Ministerstwo Zdrowia.

1 stycznia br. weszła w życie ustawa refundacyjna, która wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. upominków dla pacjentów i lekarzy.

PAP/ Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>