Schudnięcie pomaga łagodzić uderzenia gorąca związane z menopauzą.

Zrzucenie na wadze może pomóc w łagodzeniu napadów gorąca u kobiet w okresie menopauzy – wykazało pilotażowe badanie na ten temat, które publikuje internetowe wydanie pisma „Menopause”. Naukowcy z University of Pittsburgh (Pensylwania) doszli do takich wniosków na podstawie badań w grupie 40 kobiet z nadwagą lub otyłością, które co najmniej cztery razy dziennie miały napady gorąca związane z menopauzą. Jak przypominają autorzy pracy, są to najczęstsze objawy towarzyszące przekwitaniu kobiet – doświadcza ich ponad 70 pań w okresie okołomenopauzalnym. Wiele z nich ocenia je, jako częste lub nasilone. Z ostatnich badań wynika, że utrzymują się one długo – zazwyczaj dziewięć lat lub dłużej. Kobiety, które ich doświadczają maja niższą jakość życia, gdyż towarzyszą im również poty nocne, problemy ze snem i depresyjny nastrój.

Obecnie najlepsze efekty w eliminowaniu tych objawów daje hormonalna terapia zastępcza, ale nie wszystkie kobiety chcą i mogą ją stosować.

Dotychczasowe analizy na temat związku między nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie a występowaniem napadów gorąca w okresie menopauzy dostarczyły sprzecznych wyników. Starsze wskazywały, że nadwaga może przed nimi chronić, nowsze – że jest wręcz odwrotnie.

Uczestniczki najnowszego badania podzielono na dwie grupy – odchudzającą się i grupę kontrolną, która nie brała udziału w terapii odchudzającej.

Panie z pierwszej grupy schudły średnio o 8-9 kilogramów, natomiast z grupy kontrolnej przybrały na wadze średnio 0,23 kg.

Okazało się, że zrzucenie zbędnych kilogramów wiązało się ze zmniejszeniem liczby napadów gorąca średnio o dwa w tygodniu, ale im więcej schudła dana kobieta, tym efekt był lepszy.

„To zachęcająca informacja dla kobiet, które poszukują sposobów na złagodzenie tego przykrego objawu występującego w średnim wieku” – komentuje niebiorąca udziału w badaniu Margery Gass, dyrektor wykonawczy Northern American Menopause Society.

Co ciekawe, dla 74 proc. badanych pań perspektywa złagodzenie napadów gorąca była główną motywacją do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Jak ocenia Gass, schudnięcie jest nie tylko bezpieczną i skuteczną metodą na zmniejszenie liczby napadów gorąca, ale może też mieć inne korzyści zdrowotne. Wiadomo bowiem, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a także wielu nowotworów.

Autorzy pracy podkreślają zarazem, że choć wyniki badania są zachęcające, to konieczne jest przeprowadzenie szerzej zakrojonych badań, by je zweryfikować. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>