Schrony odporne na tsunami.

Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii zwróciły uwagę na znaczenie schronów i sztucznych wzniesień, o których pisze „New Scientist”.

Budowanie odpowiednio mocnych wież i sztucznych wzniesień, zapewniających schronienie okolicznej ludności jest trudne i kosztowne. Firma Brahman Developments z San Juan w Puerto Rico zaproponowała innowacyjną i tańszą alternatywę – przypominający betonowa łódź podwodną schron STATIM Shelter System, mogący pomieścić do 80 osób. Choć przymocowany do podłoża, schron STATIM może unosić się na wodzie. Może przetrwać przejściowe zanurzenie i samoczynnie przybiera odpowiednia pozycję. Ściany ze zbrojonego betonu są dość mocne, aby ochronić ludzi wewnątrz przed uderzeniami niesionych przez falę obiektów.

Jeden STATIM ma kosztować około 100 tys. dolarów. Można go wyposażyć w system łączności i GPS (przydatne w razie zerwania się z uwięzi) oraz w dostateczny zapas wody i żywności, aby zapewnić osobom wewnątrz przeżycie około tygodnia bez pomocy. W gęsto zabudowanych dzielnicach takie schrony mogłyby być umieszczane co kilka przecznic. Łatwy dostęp ma duże znaczenie w krajach takich jak Japonia, gdzie dużo jest osób starszych.

W Japonii powstało już wcześniej wiele budynków pełniących rolę schronów – na przykład przypominająca przysadzisty, spiralny minaret pięciopiętrowa Nishiki Tower, betonowa wieża, której parter zajmują publiczne toalety i magazyn sprzętu gaśniczego, zaś wyższe piętra – sale konferencyjne i muzeum. Nishiki Tower zaprojektowano tak, aby wytrzymała uderzenie 10-tonowego statku niesionego z prędkością 10 metrów na sekundę.

Na pacyficznym wybrzeżu USA władze także przygotowują się na ewentualne przyszłe tsunami, przebudowując na przykład ratusz w Cannon Beach (stan Oregon) czy usypując sztuczne wzniesienie przy szkole podstawowej w Long Beach. Jego pokryte trawą zbocza pozwolą kibicom podziwiać zawody sportowe na szkolnym boisku, a w razie wielkiej fali pomieszczą do 1000 ludzi.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>