Schizofrenicy gorzej czytają.

Kanadyjscy naukowcy udowodnili, że ludzie cierpiący na schizofrenię czytają mniej płynnie niż statystyczni ludzie. Wyniki badania opublikowano na łamach „Journal of Experimental Psychology: General”. Badacze z McGill University w Montrealu wykazali, że schizofrenicy w porównaniu ze zdrowymi ludźmi czytają wolniej, wykonują mniejsze ruchy oczu, co oznacza, że wkładają w proces czytania więcej wysiłku, dłużej przetwarzają każde słowo i więcej czasu poświęcają na ponowne przeczytanie poszczególnych słów. Za trudności w czytaniu odpowiadają zarówno problemy z podziałem słowa na składniki dźwiękowe, jak i z precyzyjnym kontrolowaniem ruchów oczu nawet w sytuacjach niezwiązanych z czynnością czytania. Wyniki poprzednich badań sugerowały, iż u schizofreników można zaobserwować nieprawidłowości w używaniu języka i wykonywaniu ruchów oczu, ale jednocześnie dowodziły, że sam proces czytania nie jest zaburzony.

Naukowcy z Kanady wyjaśniają, że powyższe rezultaty były skutkiem stosowania technik badawczych opartych na czytaniu pojedynczego słowa, które nie mogły sprawdzić płynności czytania u osób badanych. Badacze z McGill University prosili natomiast badanych o czytanie całych zdań.

„Wyniki naszego badania sugerują, że diagnozowanie trudności w czytaniu w połączeniu z informacjami na temat historii rodziny może pomóc w identyfikowaniu ludzi na wczesnych etapach rozwoju schizofrenii, a tym samym umożliwić wcześniejszą interwencję” – przekonuje Veronica Whitford, współautorka badania.

Badacze wierzą również, że poprawienie umiejętności czytania u schizofreników może ułatwić im niezależne funkcjonowanie w społeczeństwie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>