Samotność związana z występowaniem demencji starczej.

Poczucie osamotnienia koreluje z ryzykiem wystąpienia demencji u osób w podeszłym wieku – zauważyli holenderscy naukowcy. Wyniki badania opublikowano w „Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry”.
Holenderscy badacze w ramach programu Amsterdam Study of the Elderly(AMSTEL) przeprowadzili długoterminowe, trzyletnie badania z udziałem ponad 2 tys. osób i doszli do wniosku, że samotność i izolacja społeczna wiążą się ze znacząco większym prawdopodobieństwem wystąpienia objawów demencji starczej, przy czym najbardziej znamiennym czynnikiem zdaje się być subiektywne poczucie osamotnienia. Wiadomo, iż istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do zachorowania na Alzheimera (najpopularniejszą formę demencji starczej), a wśród nich zaawansowany wiek, ogólna kondycja zdrowotna, geny, problemy poznawcze i depresja. Jednak naukowcy postanowili sprawdzić, czy aspekty społeczne także mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.

„Wyniki badania sugerują, że poczucie osamotnienia ma swój niezależny udział w ryzyku pojawienia się demencji w późniejszym życiu” – konkludują autorzy badania.

Badacze przeprowadzali wywiady z osobami badanymi, biorąc pod uwagę ich zdrowie fizyczne, zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego, poziom poczucia osamotnienia, a także sprawdzali uczestników pod kątem objawów demencji. Wśród kontrolowanych zmiennych znalazły się również fakty związane z życiem społecznym badanych (posiadanie partnera życiowego, mieszkanie w pojedynkę lub nie, liczba relacji z innymi ludźmi).

Okazało się, że bardziej narażeni na wystąpienie demencji byli ludzie, którzy nie mieli partnera życiowego (nigdy nie posiadali współmałżonka, bądź doświadczyli jego śmierci), mieszkali samotnie i nawiązywali mało kontaktów z innymi. Jednak najistotniejsze okazało się subiektywne poczucie osamotnienia.

Nie jest do końca jasne, czy to samotność powoduje demencję w związku z brakiem możliwości regularnego ćwiczenia funkcji poznawczych, czy jest ona jednym z objawów powstającej demencji. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>