Samotność skraca życie i zwiększa niepełnosprawność

Ludzie samotni żyją krócej i częściej są niepełnosprawni niż ci, którzy żyją w otoczeniu innych osób – informuje „Archives of Internal Medicine” powołując się na dwie niezależne badania. Jedno z nich wykazało, że ludzie samotni częściej umierają na zawały serca. Drugie sugeruje, że brak towarzystwa, choćby znajomych, powoduje, że osoby po 60. roku życia wcześniej umierają z różnych przyczyn. Są też mniej sprawni i wymagają opieki. „Samotność jest niezależnym czynnikiem ryzyka, które źle rokuje. Dla lekarzy powinien to być sygnał ostrzegawczy” – twierdzi dr Deepak Bhatt, dyr. kardiologii interwencyjnej Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.

Nie chodzi tylko o osoby, które żyją w samotności. Specjalista podkreśla, że samotność mogą odczuwać także ludzie, którzy mieszkają z innymi, ale nie mają z nimi zbyt bliskich kontaktów. W efekcie są w gorszej kondycji psychicznej i częściej wpadają w depresję. Osoby samotne gorzej radzą sobie także z przyjmowaniem leków – nie pamiętają o ich zażywaniu albo w ogóle rezygnują z leczenia.

Prof. Nieca Goldberg, dyr. Joan H. Tisch Center for Women’s Health w Nowym Jorku, uważa, że na przedwczesny zgon najbardziej narażone są osoby, które mają już jakieś kłopoty z sercem. Opuszczają szpital i mogą polegać jedynie na sobie, tymczasem wymagają dalszej opieki i odpowiedniego prowadzenia. Ma to szczególne znaczenie w takich schorzeniach jak przewlekła niewydolność serca. (PAP)

zbw/ ula/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>