Samorząd woj. kujawsko-pomorskiego wspiera walkę z WZW typu B i C

Program badań przesiewowych w celu wykrycia osób zakażonych wirusem żółtaczki B i C sfinansuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Funduszy wystarczy na przebadanie prawie siedmiu tysięcy mieszkańców regionu. „Do realizacji programu przystępujemy po raz pierwszy. Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka, ale wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia” – podkreślił podczas inauguracji programu Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Inicjatorzy uruchomionego już „Programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim” postawili sobie za cel zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zapobiegania zakażeniom wirusem żółtaczki.

„Programem objęci zostaną mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani (więcej niż 2-krotnie w okresie ostatnich 5 lat), u których wcześniej nie stwierdzono WZW. Osoby z dodatnimi wynikami testów odsyłane będą do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej celem dalszej opieki” – poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

Współpracę przy realizacji programu zadeklarowały także samorządy lokalne. Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy czy powiatu.

W badaniach będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia został Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Wykonywaniem badań zajmą się natomiast wybrane w drodze konkursu zakłady opieki zdrowotnej posiadające odpowiednio przygotowane laboratoria. Badania rozpoczną się jeszcze w czerwcu.

Z danych, jakimi dysponuje Urząd Marszałkowski w Toruniu wynika, że wirusem HCV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C jest w Polsce zakażonych ponad 700 tysięcy osób. Dziewięciu na dziesięciu nosicieli nie zdaje sobie sprawy z zakażenia.

Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć, o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

W tym roku urząd marszałkowski przeznaczył na realizację programu 300 tysięcy złotych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>