Samorząd lekarski: nie zwalczamy homeopatii!

Trwa konflikt pomiędzy samorządem lekarskim a Izbą Gospodarczą Farmacja Polska dotyczący stosowania homeopatii.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w ostatnim numerze Gazety Lekarskiej przyznał, że lekarzowi nie wolno posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo.
„Nie wolno mu także współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem, a nie posiadającymi do tego uprawnień. Ten zapis naszego kodeksu powtarzam ostatnio bardzo często. Wróciły bowiem w mediach tematy związane ze środkami homeopatycznymi, bioenergoterapią, stosowaniem różnych zabiegów z dziedziny tzw. medycyny niekonwencjonalnej, faktami i mitami na jej temat” – napisał prezes NRL.

W liście do NRL, w odpowiedzi na słowa prezesa Hamankiewicza, Irena Raj, prezes Izby Gospodarczej Farmacji Polskiej pisze: „homeopatia, którą z takim zapałem państwo tępicie stosują i zalecają lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza. Leki homeopatyczne, są legalnie rejestrowane, produkowane i stosowane w całej Unii Europejskiej”.

- Nie jest moim celem przekonywanie kogokolwiek do stosowania tych leków, albowiem zarówno pacjent i lekarz może wybierać każdą metodę dopuszczoną prawem. Propagowanie ? własnego prawa”, które nie jest poparte ustawą sejmową jest po prostu anarchią – dodaje Irena Rej.

Macie Hamankiewicz w odpowiedzi na pismo informuje, że samorząd lekarski nie zwalcza homeopatii.

„Jako organ sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu lekarza musi stać na stanowisku iż lekarz ma leczyć zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i zasadami etyki. Niektóre zaś produkty farmaceutyczne legalnie dopuszczonych do obrotu w Polsce nie mają naukowo potwierdzonej skuteczności działania terapeutycznego” – zaznacza prezes NRL.
www.rynekzdrowia.pl
Więcej: www.nil.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>