Samochód dla seniora.

Nowe technologie opracowane na Newcastle University mają pomóc starszym kierowcom jeździć bezpiecznie – informuje serwis „EurekAlert”. Wiele starszych osób rezygnuje z prowadzenia samochodu, zdając sobie sprawę, że ich reakcje nie są już tak szybkie, jak kiedyś. Ogranicza to jednak ich aktywność i izoluje od otoczenia – zwłaszcza, jeśli mieszkają na wsi. Pomóc im ma między innymi program „Granny-Nav”, który wybiera najbezpieczniejsze trasy, pozwalając uniknąć na przykład skrętów w lewo (choć ze względu na odmienne zasady ruchu w wersji angielskiej chodzi o skręty w prawo). Naukowcy z Newcastle (W. Brytania) przekształcili elektryczny samochód w mobilne laboratorium „DriveLAB”, które oprócz nowej nawigacji ma też system noktowizyjny oraz inteligentny system dostosowania prędkości. Pojazd jest w stanie ocenić koncentrację, poziom stresu i nawyki związane z prowadzeniem dzięki okularom śledzącym ruchy gałek ocznych.

Na razie za kierownicą „DriveLAB” zasiadło już około 20 angielskich i szkockich kierowców po 80. roku życia. Okazało się – między innymi – że sprawia im problemy zachowanie odpowiednio niskiej prędkości na obszarach z jej ograniczeniem. Ten problem można rozwiązać dzięki odpowiedniemu urządzeniu.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>