Samemu można złagodzić ból.

Dotykanie bolącego miejsca pozwala mózgowi utworzyć wirtualny obraz ciała i złagodzić ból. Jak wykazali naukowcy z Institute of Cognitive Science przy University College w Londynie, sposób w jaki obraz ciała jest reprezentowany w mózgu ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia ostrego bólu. Natomiast dotykanie obolałego miejsca przez kogoś innego nie uśmierza go. Podczas badań naukowcy posługiwali się metodą o efektownej nazwie ?Thermal Grill Illusion”(TGI). Polega ona na zanurzaniu palców wskazującego i serdecznego (IV palec) w gorącej (ale nie wrzącej) wodzie, podczas gdy środkowy palec zanurza się w wodzie zimnej. W rezultacie powstaje złudzenie, że środkowy palec trafił do wrzątku – badana osoba czuje ból, jednak jej palcom nie grozi poparzenie.

Jak tłumaczy kierująca badaniami dr Marjolein Kammers, mózg nie wie, że ból jest złudzeniem, co pozwala naukowcom badać jego odczuwanie nie szkodząc nikomu. Ból odczuwany przez środkowy palec był mniejszy aż o 64 proc., gdy procedurę TGI stosowano na obu rękach, a wszystkie trzy palce jednej ręki stykały się z takimi samymi palcami drugiej ręki.

Gdy dotykały się tylko jeden lub dwa palce albo gdy bolącej ręki dotykał ktoś inny, nie obserwowano tak silnego efektu przeciwbólowego. Zdaniem naukowców, na odczuwanie bólu wpływają nie tylko same sygnały dochodzące z nerwów bólowych, ale także integracja tych sygnałów w spójny obraz ciała jako całości. Dotykanie bolącego miejsca pozwala lepiej rozpoznać umiejscowienie bólu i ograniczyć jego odczuwanie.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>