Salmonella zwiększy odpowiedź immunologiczną organizmu w terapiach rakowych.

Salmonella ma zwiększyć odpowiedź immunologiczną organizmu zaatakowanego przez raka, jako składnik szczepionki terapeutycznej. Badania nad taką szczepionką prowadzi Europejski Instytut Onkologii w Mediolanie – poinformował portal Daily Tech. Według Marii Rescigno z Europejskiego Instytutu Onkologii badania są już bardzo zaawansowane „wykonaliśmy eksperymenty na myszach oraz na komórkach rakowych pobranych od pacjentów ludzkich i stwierdziliśmy, że salmonella jest w stanie zwiększyć odpowiedź immunologiczną organizmu i pomóc mu zwalczać komórki rakowe. Jesteśmy gotowi do testowania szczepionki na pacjentach, czekamy jedynie na autoryzację” – powiedziała portalowi Daily Tech.

Salmonella, która jest odmianą nie powodującą chorób u ludzi służy jako swoisty „wskaźnik” oznaczający komórki zrakowaciałe w organizmie, które zlikwiduje potem system odpowiedzi immunologicznej. Dzieje się tak dzięki białku koneksynie 43.

Białko to jest odpowiedzialne za niewielkie kanały komunikacyjne między różnymi typami komórek. Według badaczy te małe kanały pozwalają peptydom białkowym na wniknięcie do komórek systemu immunologicznego i działają jak czerwona flaga dla systemu immunologicznego uruchamiając odpowiedź organizmu.

Badacze prowadzili testy na najbardziej inwazyjnej formie raka skóry – czerniaka, na którą dotąd nie znaleziono terapii. Badacze twierdzą, że będzie on także możliwy do zastosowania w innych rodzajach raka, jak rak prostaty. MMEJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>