Rzym: warsztaty na temat starości i niepełnosprawności.

W ramach rocznicowych obrad Papieskiej Akademii Pro Vita na rzymskim Augustinianum trwają dwudniowe warsztaty o problemach starości i niepełnosprawności. Ich celem jest analiza aktualnej sytuacji ludzi schorowanych i w podeszłym wieku wobec pojawiających się w naszych czasach pytań etycznych związanych z ochroną życia i promocją jego wartości.

W obradach uczestniczą naukowcy z całego świata, a także przedstawiciele różnych organizacji wychodzących naprzeciw problemom tej grupy ludzi. O zagadnieniach szczególnie mocno akcentowanych podczas warsztatów mówi dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

„Na spotkaniu zwraca się przede wszystkim uwagę, co to znaczy być starszym i niepełnosprawnym. Jak wiemy, dzisiaj rozwój techniki powoduje, że w jakimś sensie ludzie starsi są wykluczani ze społeczeństwa. Starość jest widziana negatywnie i stąd też eutanazja. Natomiast chrześcijaństwo od początku zwracało uwagę na godność osoby ludzkiej. W czasie warsztatów zwracano też uwagę na różnego rodzaju choroby, które powodują zarówno starość, jak i niepełnosprawność. Jak wygląda to w różnych krajach? Okazuje się, że w najgorszej sytuacji są zawsze kraje najuboższe, kraje Afryki. W społeczeństwie bardzo ważna jest też rodzina, dlatego że w rodzinie uczy się wzajemnego szacunku. Rodzina uczy wartości i pomocy słabszym, starszym. Społeczeństwo jest otwarte, gdy dostrzega te wartości, bo każdy człowiek ma swoją godność – jest ona darem Boga” – powiedział ks. Subocz.

Tekst pochodzi z serwisu  Radia Watykańskiego- http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>