Rzucenie palenia dobre w każdym wieku.

Z artykułu opublikowanego w Archives of Internal Medicine dowiadujemy się, że rzucenie palenia zawsze przynosi korzyści. Bez względu na wiek, w którym zdecydujemy się na rezygnację z papierosów. Większość palaczy nie docenia zagrożenia dotyczącego ich samych. A wielu starszych palaczy uważa, że są zbyt starzy by rzucić palenie lub zbyt starzy, by odnieść z tego jakieś korzyści – napisał w komentarzu do wspomnianego artykułu Tai Hing Lam z Uniwersytetu w Hongkongu. Specjaliści z Niemieckiego Centrum Badania nad Rakiem z Heidelbergu przeanalizowali wyniki 17 szeroko zakrojonych badań, które zostały opublikowane w latach 1987-2011. Badania prowadzono w siedmiu różnych krajach – USA, Chiny, Australia, Japonia, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania – i trwały one od 3 do 50 lat. Brało w nich udział od 863 do 877.243 osób.

Analiza jednoznacznie wykazała, że osoby po 60. roku życia i starsze odnoszą korzyści z rzucenia papierosów. Średnio dla palaczy i byłych palaczy ryzyko śmierci było wyższe o, odpowiednio, 83% i 34% niż dla osób niepalących. W przypadku osób starszych ryzyko zgonu spowodowanego paleniem było 2-krotnie wyższe w przypadku palaczy oraz o 1,3 raza wyższe w przypadku byłych palaczy w porównaniu z grupą niepalących. To oznacza, że rzucenie palenia nawet w starszym wieku znacznie zmniejsza ryzyko śmierci.

Jeśli spowodujesz, by dwóch palaczy rzuciło papierosy, uratujesz co najmniej jedno życie – podsumowują autorzy artykułu.

Autor: Mariusz Błoński, www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: Archives of Internal Medicine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>